fot. PAP/Paweł Supernak

Warszawa: W Senacie odbyła się konferencja pt. „Elity II RP”

O roli elit w kształtowaniu ładu powojennej Polski debatowali uczestnicy konferencji pt. „Elity II RP”, która odbyła się w Senacie.

Debata została zorganizowana przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oraz marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. W czasie konferencji głos zabierają przedstawiciele świata nauki, m.in. prof. Krzysztof Kawalec, prof. Włodzimierz Mędrzecki, prof. Andrzej Nowak oraz prof. Tadeusz Wolsza.

Prelegenci wskazali na drogi budowania elit II RP. Osoby tworzące elity wywodziły się często z organizacji o charakterze politycznym, militarnym, oświatowym oraz ekonomicznym, które powstały jeszcze w czasie zaborów. Istotny jest fakt aktywności w czasie wojny. Aktywność ta pozwoliła na łagodniejsze wejście w okres budowania nowej Polski.

Marszałek Stanisław Karczewski otwierając konferencję zaznaczył, że ówczesne elity mogą stanowić źródło inspiracji dla współczesnych liderów.

– Warto zastanowić się, choć w sposób pobieżny, jak zdefiniować słowo „elita”. Ponad 100 lat temu włoski socjolog Vilfredo Pareto określił elitę jako zbór najlepszych osób z danej dziedziny społecznej. Ten okres 20-lecia międzywojennego jest dla nas niezwykle interesujący, ale również intrygujący i dający wiele przykładów i wielkie doświadczenia – mówił marszałek Senatu.

W czasie dyskusji wskazano, że elity II RP miały oparcie w dwóch „ojcach niepodległości”: marszałku Józefie Piłsudskim oraz Romanie Dmowskim. Choć byli oni zwolennikami różnych dróg politycznych, na równi przyczynili się do budowania solidnych fundamentów pod przyszłą Polskę.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj