Senat o odwróceniu reformy procedury karnej

Senat zajmuje się rządową nowelizacją, która cofa reformę procedury karnej. Wprowadzona w lipcu 2015 r. ustawa dotycząca Kodeksu postępowania karnego, zmieniła filozofię prowadzenia procesu. Uczyniła ona sędziego bezstronnym arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną; nosi to nazwę kontradyktoryjności.

PiS od początku krytycznie oceniał tę reformę i zapowiadał odejście od tej reformy. Propozycja rządu Beaty Szydło w tej sprawie zakłada powrót do wcześniejszego modelu tzw. inkwizycyjności, gdy na sądzie ciąży inicjatywa dowodowa w postaci przesłuchiwania świadków i zbierania dowodów.

Marszałek senatu Stanisław Karczewski mówi, że są to bardzo ważne zmiany.

– Realizujemy nasze obietnice wyborcze, odwracamy złą, nietrafną i niekorzystną dla obywateli ustawę o kontradyktoryjności. Chcemy to odwrócić, i odwrócimy to dziś ostatecznie. Najważniejszy będzie obywatel, a nie adwokat ze swoimi dowodami. To sędzia będzie mógł i będzie miał prawdo do tego, aby dochodzić do prawdy – mówi Stanisław Karczewski.

O włączeniu do porządku obrad Senatu tej nowelizacji ustawy zdecydowało dziś rano prezydium Senatu. Przeciwko temu protestowali senatorowie PO; argumentowali, że mieli zbyt mało czasu, by zapoznać się z poprawkami wprowadzonymi do noweli przez Sejm.

Ostatecznie jednak zostali oni przegłosowani głosami senatorów PiS.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl