Węgry: rozmowy S. Karczewskiego m.in. o współpracy V4 i Brexicie

Wzmocnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, przygotowania do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i wspólne stanowisko na spotkanie szefów parlamentów w Strasburgu były m.in. tematami rozmów marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego na Węgrzech.

Jak podkreślił Stanisław Karczewski, wzmacnianie współpracy w Grupie Wyszehradzkiej „jest bardzo istotne i ważne dla naszej polityki zagranicznej po to, żebyśmy wzmacniali głos i Węgier w Unii Europejskiej i w Europie, i Polski”.

Rozmawialiśmy również o (…) stanowisku, jakie będziemy zajmować w Strasburgu, bo mamy spotkanie szefów parlamentów” – powiedział marszałek, który spotkał się w poniedziałek z szefem parlamentu Węgier Laszlo Koeverem i prezydentem Janosem Aderem.

Stanisław Karczewski podkreślił, że Polska i Węgry mają podobne stanowisko, jeśli chodzi o kwoty przyjmowania imigrantów, są też przeciwne karom za ich nieprzestrzeganie. Będziemy się bardzo wspierać wzajemnie, aby nie doszło do ustalenia kar za niezrealizowanie kwot narzuconych przez Komisję Europejską – zapowiedział.

Rozmowy dotyczyły także przygotowań do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz incydentów wobec Polaków, do których dochodzi na wyspach brytyjskich.

Mamy swoje różne spostrzeżenia i wymienialiśmy się tymi spostrzeżeniami, swoimi wrażeniami i swoimi planami. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób przyjmiemy Polaków, którzy będą chcieli przyjechać – czy mamy dla nich miejsca pracy, czy nie. Wiem, że i bezrobocie tu na Węgrzech, i bezrobocie w Polsce spada, że rynek pracy otwiera się dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Wiemy, że również dotyczy to Węgrów” – powiedział Stanisław Karczewski.

Jak dodał, w jego rozmowach poruszone były także tematy m.in. wymiany kulturalnej, możliwości rozszerzenia współpracy gospodarczej oraz przedsięwzięć natury historycznej, a także Polonii na Węgrzech. Jesteśmy wdzięczni za tak dobre traktowanie mniejszości narodowych, w tym również polskiej – zaznaczył marszałek Senatu RP.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl