fot. wikipedia

Stolica upamiętni wielkiego bohatera. 13 maja ulicami Warszawy przejdzie Marsz Rotmistrza Pileckiego

W niedzielę 13 maja 2018 roku w Warszawie odbędzie się Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego, bohaterskiego oficera Wojska Polskiego, więźnia KL Auschwitz.

Tegoroczne obchody w stolicy rozpoczną się Mszą św. o godz. 15:00 w Archikatedrze św. Jana. Następnie, około godz. 16:00, spod świątyni wyruszy Marsz Pamięci, który zakończy się pod pomnikiem upamiętniającym Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Al. Wojska Polskiego 40. Tam też o godz. 17:30 odbędzie się oficjalna część uroczystości.

Witold Pilecki dobrowolnie dostał się do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, aby później zorganizować tam ruch oporu i stworzyć pierwsze raporty o ludobójstwie.

Po trzech latach uciekł z obozu zagłady. W 1948 r. został przez władze komunistyczne skazany na śmierć i stracony. Data marszu ma wymiar symboliczny, bowiem właśnie tego dnia obchodzić będziemy 117. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Służba Niepodległej we współpracy ze Stowarzyszeniami: KoLiber Warszawa, Młodzi dla Polski oraz Polska Jest Najważniejsza.

Rotmistrz Witold Pilecki swoim życiem pokazał, w jaki sposób można prawdziwie służyć Polsce. W sytuacji wymagającej odwagi i determinacji, zachował się jak trzeba. Dzisiaj chcemy upamiętniać jego heroiczną postawę na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest marsz, który 13 maja przejdzie ulicami Warszawy.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do obozu w Auschwitz. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 r. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Witolda Pileckiego został unieważniony w 1990 r. 30 lipca 2006 r. został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Dodatkowe informacje dot. Marszu Rotmistrza Witolda Pileckiego można znaleźć również na facebooku [więcej tutaj].

Mateusz Luśnia, współorganizator WMRP/RIRM

drukuj