fot. PAP/Andrzej Rybczyński

PiS przedstawi ustawę wprowadzającą do projektu o metropolii warszawskiej

Zgodnie z projektem, miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem objąć 33 gminy. Politycy PiS-u chcą w ten sposób uzyskać lepszy oraz harmonijny rozwój metropolii.

Projekt krytykuje część samorządowców i opozycji. W ich ocenie jest to zabieg mający na celu przejęcie władzy w aglomeracji warszawskiej.

Poseł Piotr Uściński na antenie TV Trwam przypomniał, że taki sam pomysł chciała wprowadzić Platforma Obywatelska

Denerwują się tym, że mogą stracić władzę, ale to jest nieprawda. Jeśli przeanalizujemy ostatnie wybory parlamentarne, to w dzielnicach Warszawy i w miejscowościach podwarszawskich te proporcje były bardzo podobne jeśli chodzi o partie polityczne. Tam nie ma wielkich różnic i myślę, że nie o to chodzi. Samorządowcom i lokalnym politykom być może chodzi o to, o czym nie chcą otwarcie powiedzieć, że tak naprawdę chcemy zmniejszyć liczbę radnych, bo jeśli wziąć pod uwagę wszystkie te podwarszawskie miejscowości i radnych powiatowych, którzy z tych miejscowości byli, to są setki osób – ocenił Uściński.            

Projekt PiS-u przewiduje powołanie Rady Metropolii złożonych z 50 przedstawicieli gmin i dzielnic Warszawy. Rady powiatu miałyby zostać zlikwidowane.

RIRM

drukuj