fot. PAP/Jacek Turczyk

Projekt Zjednoczonej Prawicy ws. zablokowania dzikiej reprywatyzacji

W Warszawie osiem tysięcy nieruchomości wciąż objętych jest roszczeniami. Kilkadziesiąt tysięcy osób w każdej chwili może trafić na bruk – mówi działacz społeczny Jan Śpiewak. Organizacje lokatorskie popierają projekt Zjednoczonej Prawicy, który zakaże reprywatyzacji zamieszkanych budynków i zapewni wypłatę odszkodowań blokowanych przez Rafała Trzaskowskiego.

Reprywatyzacja budynków mieszkalnych w Warszawie to horror dla ich mieszkańców. Lokatorzy w trakcie posiedzeń Komisji Weryfikacyjnej mówili o radykalnie podnoszonych czynszach i utrudniających życie remontach.

– Kurz, pył, hałas totalny, to są dosłownie tortury psychiczne – powiedziała Krystyna Goździewska, mieszkanka kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 6a.

Komisja weryfikacyjna w 247 sprawach przyznała odszkodowania 311 lokatorom. Jednak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zakwestionował 210 decyzji komisji – mówił wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta.

– W skutek sprzeciwów wyrażonych przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego mieszkańcy ci mają spór w sądzie o wypłatę odszkodowań, które komisja im przyznała w decyzjach – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

Do Sejmu trafi projekt Zjednoczonej Prawicy, który znowelizuje ustawę dotyczącą dzikiej reprywatyzacji w Warszawie.

– Jeśli ustawa weszłaby w życie, pieniądze, które odzyskała dla Warszawy komisja weryfikacyjna – zostałyby przekazane na fundusz reprywatyzacji, a z kolei z tego funduszu bezpośrednio popłyną do mieszkańców, którym komisja przyznała odszkodowania – dodał Sebastian Kaleta.

Komisja odzyskała pieniądze od rzekomych spadkobierców, którzy uzyskiwali odszkodowania za nieruchomości, jakich nie można było otrzymać w naturze. Zgodnie z projektem sprawy sądowe zostaną umorzone. Zakazana będzie reprywatyzacja budynków zamieszkiwanych przez lokatorów. Pomysł cieszy mieszkankę zreprywatyzowanej nieruchomości przy ulicy Dahlberga 5 Bożenę Baranek.

– W końcu lokatorzy poczują zainteresowanie nimi, że nie są – tak jak do tej pory przez całe 8 lat PO i za rządów Trzaskowskiego – pozbawieni wszelkich praw – wyjaśniła.

Wciąż trwają prace nad zapowiedzianą przez rząd ustawą reprywatyzacyjną. Według Rafała Trzaskowskiego to przedłużające się pracę szkodzą lokatorom.

– Dosyć tych manipulacji. Jak będzie ustawa reprywatyzacyjna, jak będzie ustawa pomocy lokatorom, to wtedy będziemy mogli wszystkim lokatorom pomóc – zaznaczył.

Tymczasem konsultacje społeczne nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej autorstwa Lewicy zapowiada jej lider Robert Biedroń.

– Które doprowadzą do tego, że w najbliższym czasie, w najbliższych tygodniach trafi do laski marszałkowskiej najlepszy projekt ustawy reprywatyzacyjnej – powiedział.

Lewica chce, aby roszczenia reprywatyzacyjne ulegały wygaśnięciu za symboliczną rekompensatę dla spadkobierców. Zakazany byłby zwrot nieruchomości w naturze. Projekty Zjednoczonej Prawicy i Lewicy chwalą organizacje lokatorskie i stowarzyszenia miejskie – powiedział działacz miejski Jan Śpiewak.

– Cieszymy się, że takie rozwiązania dziś zostaną i zostały zaprezentowane. W tej sytuacji, kiedy prezydent Warszawy ucieka od tego problemu, problem powinien zostać rozwiązany przez Sejm – podkreślił Jan Śpiewak.

Lewica zapowiedziała, że poprze projekt Zjednoczonej Prawicy. Jak powiedział wiceminister Sebastian Kaleta, konsultacje Lewicy warte są odnotowania.

TV Trwam News

drukuj