Warszawa: W czwartek upamiętnienie ks. abp. A. Baraniaka z udziałem ks. abp. M. Jędraszewskiego

Msza św. w intencji ks. abp. Antoniego Baraniaka – osobistego sekretarza prymasa Stefana Wyszyńskiego – zostanie odprawiona w czwartek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Liturgii będzie przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

W czwartek minie 66 lat od aresztowania przez komunistyczną bezpiekę ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz jego osobistego sekretarza, ks. bp. Antoniego Baraniaka, który został osadzony w więzieniu mokotowskim, gdzie przez ponad dwa lata był przetrzymywany i torturowany.

Metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, który odprawi Mszę św. w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej, w 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. abp. Baraniaka, a w swojej pracy naukowej badał jego życie. Na Mokotowie ks. bp Baraniak był przez 27 miesięcy przesłuchiwany, torturowany i w ten sposób zmuszany do tego, żeby wystąpić przeciwko prymasowi Wyszyńskiemu. Duchowny wytrzymał tortury i nie złamał się, choć po zwolnieniu nie odzyskał zdrowia.

„Zaprosiliśmy do naszego muzeum abp. Jędraszewskiego, aby w murach dawnej mokotowskiej katowni sprawował Eucharystię w intencji Niezłomnego Biskupa, którego postawa do dziś jest dla mnie symbolem odwagi, wiary i bohaterstwa. Nie złamały go przecież okrutne i wyrafinowane tortury podczas ponad 140 przesłuchań. Można powiedzieć, że wziął na siebie fizyczne i psychiczne cierpienie, ratując Prymasa i polski Kościół przed całkowitą dominacją komunistycznego reżimu” – powiedział Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przypomniał, że od ponad roku w X Pawilonie dawnego więzienia sprawowana jest co miesiąc Eucharystia w intencji zamordowanych, więzionych i walczących za niepodległą Polskę.

„Wszak to często modlitwa pozostała tym, którzy pod osłoną nocy byli prowadzeni na śmierć. Modlitwa w tym wyjątkowym miejscu uczy nas pokory, przemienia nasze serca, bo wyzwala od gniewu i nienawiści, o którą nietrudno, gdy z tych ścian dotrze do nas to, co nazywamy misterium iniquitatis” – wyjaśnił ks. Tomasz Trzaska, zapraszając wszystkich do udziału w Mszy świętej.

Ks. abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 r. we wsi Sebastianowo w Wielkopolsce. W młodości wstąpił do Towarzystwa św. Franciszka Salezego. Przed wojną został sekretarzem ówczesnego Prymasa Polski, ks. kard. Augusta Hlonda, a po wojnie – Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 1951 r. papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Został aresztowany w nocy z 25 na 26 września 1953 r. i poddany brutalnemu śledztwu.

Po wyjściu na wolność w 1957 r. został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 r. zorganizował w Poznaniu obchody Milenium Chrztu Polski. Zmarł po długiej chorobie 13 sierpnia 1977 r., został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl