ASF wykryty u dwóch martwych dzików pod Warszawą

W gminie Nieporęt i w gminie Jabłonna znaleziono dwa martwe dziki, u których stwierdzono wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) – poinformował w środowym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Został wyznaczony obszar skażony.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, iż 17 listopada 2017 r. otrzymał wyniki badań z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdzające obecność wirusa ASF u dwóch dzików. Martwego dzika znaleziono w gminie Nieporęt (powiat legionowski, województwo mazowieckie) oraz w gminie Jabłonna, (powiat legionowski województwo mazowieckie).

Powiat legionowski, na terenie którego znaleziono te dwa martwe dziki, leży poza obszarami, na których wcześniej występował ASF. Był to 608 i 609 przypadek ASF u dzików.

W środę 22 listopada br. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana decyzja wykonawcza Komisji, która ustanawia jako obszar skażony w powiecie legionowskim gminy: miasto Legionowo, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew; w powiecie wołomińskim gmina Radzymin; w powiecie Nowy Dwór Mazowiecki część miasta Nowy Dwór Mazowiecki ograniczona od północy rzeką Narew i od południa rzeką Wisłą.

Na tych terenach obowiązują ponadto specjalne przepisy dotyczące zwalczania tej choroby.

Przewidywany czas zakończenia stosowania tych środków to 8 grudnia br.

Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na tym obszarze znajduje się 13 gospodarstw utrzymujących 524 świnie.

Dotychczas od początku pojawienia się tej choroby (17 luty 2014 r.) stwierdzono w Polsce 614 przypadków ASF u dzików i 103 ogniska u świń. Ostatnie stwierdzone ASF u świń miało miejsce 10 października br. w gospodarstwie położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.

Do tej pory występowanie wirusa odnotowano w trzech województwach Polski: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl