P. Jaki: będą kolejne wezwania dla prezydent Warszawy do stawienia się przed komisją

Wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki powiedział w czwartek, że prezydent Warszawy będzie wzywana na kolejne posiedzenia komisji, a jeżeli nie będzie się stawiała, będzie nakładana na nią grzywna.

„Ta sytuacja, w której my dzisiaj znaleźliśmy się, jako członkowie komisji jest nieprawdopodobna o tyle, że my robimy wszystko, bardzo ciężko pracujemy, żeby nadrobić te 30 lat transformacji, tej niewydolności instytucjonalnej państwa i zwrócić nieruchomości pani prezydent, a ona robi wszystko, żeby tych nieruchomości nie dostać” – powiedział Patryk Jaki w TVP Info.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz kolejny w czwartek nie stawiła się na rozprawie. Patryk Jaki pytany, czy za tę nieobecność też będzie nałożona grzywna, powiedział, że nie, bo tego dnia akurat było ogłoszenie decyzji, ale – jak zaznaczył – prezydent Warszawy będzie wzywana na kolejne posiedzenia komisji i jeżeli nie będzie się stawiała, grzywna będzie na nią nakładana.

Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości pytany o to, jakie pytania zostałyby zadane prezydent stolicy, gdyby stawiła się przed komisją, odpowiedział, że dotyczyłyby „stanu jej wiedzy i też decyzji, które miałaby podejmować chociażby na posiedzeniach zespołu koordynującego”.

„Oczywiście w sposób naturalny zapytalibyśmy, dlaczego na przykład kazała jednemu z urzędników przynieść akta dot. Noakowskiego 16, czyli kamienicy, którą reprywatyzował m.in. jej mąż. Kamienica, która, jak wiele wskazuje na to, została przejęta w wyniku szmalcownictwa po holokauście. To gigantyczny skandal” – powiedział.

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował w czwartek, że 9 grudnia 2011 r. zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., w imieniu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz wydał decyzję o zwrocie kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze. Jak podaje gazeta, połowę praw do niej przyznano „nieznanemu z miejsca pobytu” Józefowi Pawlakowi; mężczyzna urodził się w 1883 r., a zmarł w 1949 r., z czego wynika, że stołeczni urzędnicy zwrócili kamienicę, w której mieszkały 24 rodziny, osobie mającej 128 lat.

Według dziennika śmierć Pawlaka nie przeszkodziła jednemu z „reprywatyzacyjnych kombinatorów”, by ustanowić kuratora dbającego o interesy majątkowe Pawlaka, a następnie odzyskać kamienicę.

Patryk Jaki pytany na antenie TVP Info jak wiele jest podobnych przypadków, odpowiedział, że komisja weryfikacyjna odkrywa takich miejsc coraz więcej.

„W piątek będziemy mieć kolejną specjalną konferencję, gdzie pokażemy następną tego typu nieruchomość” – poinformował.

„Wyobraźcie sobie państwo: zwrócono kamienicę komuś, kto miałby dzisiaj 130 lat. Wystarczyło kilka minut, żeby sprawdzić w dokumentacji ratusza, żeby się zorientować, że człowiek nie żyje, a oni mimo tego zwracali taką nieruchomość”- powiedział.

Komisja od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. prawa do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu praw do działki Chmielna 70 Januszowi Piecykowi, mec. Grzegorzowi Majewskiemu i Marzenie K.; o przyznaniu Maciejowi M. działki Sienna 29; o przyznaniu spadkobiercy dawnych właścicieli praw do nieruchomości Poznańska 14 oraz decyzję w sprawie wydania nieruchomości Marszałkowska 43 dwóm mieszkankom Francji w 2010 r.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl