Prof. Szwagrzyk: IPN rozpoczął prace na Bródnie

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęli dziś na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie kolejny etap poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar komunizmu – poinformował PAP prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który kieruje Biurem.

Chodzi o poszukiwania tajnych miejsc pochówku m.in. żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Cmentarz Bródnowski jest – obok Łączki na Powązkach i nekropolii na Służewie – jednym z najważniejszych miejsc w stolicy Polski, gdzie zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku osób zamordowanych przez UB w latach 40. i 50. XX w.

Pod tamtejszym pomnikiem ofiar zbrodni komunistycznych oraz pobliską alejką – jak wcześniej informował pion śledczy IPN – mogą znajdować się szczątki co najmniej 20 osób.

Poszukiwania dotyczą m.in. ppłk. Edwarda Pisuli, ps. Tama (szefa Kedywu Okręgu Tarnopolskiego AK). Ukryte w dołach śmierci ofiary komunistycznej bezpieki zostały stracone lub zmarły na Pradze w osławionym więzieniu karno-śledczym UB i NKWD, tzw. Toledo.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl