Senat: trwa konferencja naukowa „Konstytucja Solidarności”

W Senacie trwa konferencja naukowa pt. „Konstytucja Solidarności”. W tym roku mija 20 lat od uchwalenia obowiązującej obecnie w Polsce ustawy zasadniczej.

Konferencja poświęcona jest Obywatelskiemu Projektowi Konstytucji RP. Dokument w 1994 r. przygotowały na zlecenie „Solidarności” Społeczna Komisja Konstytucyjna przy współpracy Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych i Niepodległościowych.

Siła tego obywatelskiego głosu uwidoczniła się w społecznym poparciu projektu, pod którym w krótkim czasie podpisało się blisko 2 mln Polaków – przypomniał dziś marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

– Już choćby z tego względu warto ten projekt konstytucji przypomnieć, przywołać głos tych, którzy go napisali i przedstawili. Warto także pochylić się nad zawartymi w nim propozycjami ustrojowymi i społecznymi, nad wizją naszej narodowej wspólnoty i polskiego państwa. Warto zastanowić się, co w tej wizji ma wartość trwałą (…), a dotąd konstytucyjnie niezrealizowaną i godną takiej realizacji w przyszłości. Konstytucja nie jest przecież kamieniem grobowym zamykającym dzieje i dyskusje nad ustawą  zasadniczą, ale raczej jest kamieniem milowym na drodze narodu ku przyszłości – mówił marszałek Marek Kuchciński.

Biorący udział w konferencji prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił z koeli o tym, że Obowiązującą konstytucję można śmiało nazwać postkomunistyczną. Polityk powiedział w swoim wystąpieniu, że konstytucja zawiera „mnóstwo blokad”, które uniemożliwiają odrzucenie „pewnych elementów” tego społecznego systemu.

„Zawiera ona w sobie bowiem wiele elementów, które petryfikowały istniejący układ społeczny, a ten istniejący układ społeczny, był niczym innym, jak właśnie postkomunizmem w najczystszym tego słowa znaczeniu” – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Prawnik Piotr Gaglik uważa, że w polskiej Konstytucji powinien znajdować się zapis dotyczący jej weryfikacji np. co dziesięć lat. W jego ocenie potrzebne są zmiany na linii Prezydent – Rada Ministrów.

– Powinna być obowiązkowa debata konstytucyjna w Sejmie, która „przegląda”, nazwijmy to w ten sposób, zapisy Konstytucji. Każda konstytucja wymaga pewnych zmian, zwłaszcza jeżeli ten model konstytucyjny jest taki, jak w Polsce. On nie jest amerykański – gdzie jest kilkanaście czy kilkadziesiąt podstawowych zapisów i na tym koniec. U nas jest tak, że pewne zapisy są bardziej konkretne. Skoro tak, to życie pisze nową historię, stwarza nowe problemy i one wymagają rozwiązania – mówi prawnik.

Organizatorem konferencji „Konstytucja Solidarności” są marszałkowie Sejmu i Senatu we współpracy z Seminarium Nauki o Państwie.

W Polsce obowiązuje ustawa zasadnicza przyjęta 2 kwietnia 1997 r. przez Zgromadzenie Narodowe.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl