Prok. Pasionek o ekshumacjach: Podjęliśmy słuszną decyzję

Prokuratura Krajowa przedstawiając dziś aktualny stan śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej mówi o udanym procesie jego umiędzynarodowienia. Od początku kwietnia ub.r. okoliczności tragedii bada specjalny zespół śledczych z PK. Dochodzenie przejęto od zlikwidowanej prokuratury wojskowej.

Prokuratorzy przeanalizowali w tym okresie blisko 2 tys. tomów akt; prowadzonych jest obecnie osiem postępowań.

Jak wyjaśnił prok. Marek Pasionek, Zastępca Prokuratora Generalnego, poza głównym postępowaniem, w którym wyjaśniane są okoliczności katastrofy, prowadzonych jest siedem postępowań tzw. okołosmoleńskich, dotyczących przygotowania, organizacji lotów, czy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także sposobów procedowania po katostrofie i nieprawidłowści z tym związanych.

Marek Pasionek odnosząc się do ekshumacji ofiar tragedii powiedział, że uczestniczyli w nich eksperci z zagranicy. Podkreślił, że sekcje zwłok były potrzebne, ponieważ ujawniły szereg nieprawidłowości

– Sekcje zwłok po ekshumacjach – a dokonano ich do tej pory 17 – przeprowadzane są przez specjalistów światowej klasy, którzy wspomagani przez najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie, dokonują sekcji zwłok. Podjęliśmy słuszną decyzję, bowiem przeprowadzone dotychczas ekshumacje po raz kolejny ujawniły szereg nieprawidłowości – nie tylko przypadek zamiany ciał, ale zdarzają się również przypadki, kiedy w trumnach niektórych z ofiar znajdują się fragmenty ciał innych osób – powiedział prokurator Pasionek.

W wyniku obecnych ekshumacji stwierdzono w 5 trumnach fragmenty ciał innych osób; do końca 2017 r. odbędzie się jeszcze 40 ekshumacji.

Prokurator Marek Pasionek powiedział, że udało się także nawiązać współpracę z czterema laboratoriami kryminalistycznymi o międzynarodowej renomie.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu zginęło 96 osób, w tym m.in. prezydent RP Lech Kaczyński.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl