fot. PAP/Rafał Guz

„Polish-Jewish Studies” – nowe czasopismo IPN

Instytut Pamięci Narodowej wydał pierwszy numer czasopisma naukowego poświęconego relacjom polsko-żydowskim w XX wieku. W periodyku ukażą się teksty dotyczące m.in. tzw. legalizacji dokumentów dla ukrywających się Żydów w czasie niemieckiej okupacji.

„Polish-Jewish Studies” to nowe czasopismo wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. W całości koncentruje się na stosunkach polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej.

– Poruszamy przede wszystkim sprawy dotyczące II wojny światowej, ale w kolejnych numerach – numer drugi jest już po recenzjach – będziemy poruszać kwestie dotyczące dwudziestolecia międzywojennego czy okresu zniewolenia komunistycznego – mówił wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

Celem czasopisma jest zapoznanie czytelników z działaniami na rzecz zachowania pamięci o Żydach polskich. „Polish-Jewish Studies” ma być forum wymiany myśli naukowej dla wszystkich badaczy.

To miejsce dla różnych środowisk na dyskusję naukową opartą na rzetelności i na faktach – zaznaczył redaktor naczelny czasopisma prof. Grzegorz Berendt.

– Tematy związane z uzyskiwaniem tzw. aryjskiej tożsamości czy aryjskich dokumentów w okresie okupacji niemieckiej. Też trudny temat zaangażowania funkcjonariuszy policji granatowej w niemieckie działania wymierzone w ludność żydowską – podkreślał redaktor naczelny.

Czasopismo wydane jest zarówno w języku polskim jak i angielskim. Dzięki temu periodyk może trafić do czytelników zagranicznych.

– Przedstawia historie, które są niekiedy albo słabo znane na świecie albo przedstawione w fałszywy sposób – zwrócił uwagę dr Mateusz Szpytma.

Pismo zostało podzielone na trzy działy: „Studia”, „Kronika” i „Recenzje/Polemiki”. Przygotowane było według najnowszych standardów naukowych – mówił zastępca redaktora naczelnego czasopisma dr Tomasz Domański.

– Jest to czasopismo w formie tzw. double-blind review, czyli podwójnego recenzowania, kiedy recenzent nie zna autora tekstu, nie wie kto go napisał. To oczywiście podnosi wartość recenzji wewnętrznej – wskazał dr Tomasz Domański.

Unikalnym pomnikiem ku czci Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej jest również toruńska Kaplica Pamięci znajdująca się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

– Trzeba – podobnie jak w Toruniu – przypominać te działania, te bohaterskie postawy, które polegały na ryzykowaniu własnego życia, życia rodziny, aby pomagać bliźniemu – podkreślił prof. Grzegorz Berendt.

Czasopismo w formie elektronicznej jest również dostępne na stronie internetowej IPN-u.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl