Zespół „Śląsk” zadba o zieleń wokół pałacu w Koszęcinie

Przy wsparciu środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zadba o zieleń w swojej siedzibie: zabytkowym Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie – podał zespół w komunikacie.

Jak wynika z informacji prasowej, Zbigniew Cierniak, dyrektor zespołu, podpisał z Tomaszem Bednarkiem, prezesem katowickiego WFOŚiGW umowę w związku z zadaniem: „Prace przy zieleni w zabytkowym Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie”.

Całość prac ma kosztować 408,8 tys. zł, przy czym Fundusz zapewni 325,7 tys. zł, a resztę, ponad 83 tys. zł, zespół wyasygnuje z własnej kasy.

Siedzibą zespołu „Śląsk” jest liczący ponad 12 hektarów Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie. Wokół pałacu rozpościera się 10-hektarowy park w stylu angielskim. Razem tworzą jeden z największych w Polsce neoklasycystycznych zespołów pałacowo-parkowych, wpisany do rejestru zabytków.

„Część prac zrealizowanych w ramach zakończonego w 2014 r. kilkuletniego programu rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zabezpieczyła najpilniejsze potrzeby dotyczące parkowej zieleni” – powiedział dyrektor zespołu „Śląsk”.

„Faktem jest jednak, że to przestrzeń żywa, z wieloma zabytkowymi okazami, która wymaga szczególnej troski i z biegiem czasu kolejnych nakładów finansowych. Dlatego bardzo się cieszymy, że wraz z pozyskaniem wsparcia ze strony WFOŚiGW będziemy mogli zadbać o park na najwyższym poziomie” – zadeklarował Zbigniew Cierniak.

Głównym celem prac ma być właściwe, specjalistyczne zadbanie o zabytkową parkową zieleń, zapewnienie prawidłowego wzrostu drzewom i bezpieczeństwa przebywającym na terenie parku. Celem jest także zachowanie walorów i utrzymanie pierwotnego układu kompozycyjnego parku w stylu angielskim (naturalny ogród krajobrazowy), pochodzącego z okresu neoklasycyzmu.

Zespół zamówił m.in.: pielęgnacyjne cięcia 522 drzew, cięcia sanitarne usuwające suche, uszkodzone i chore pędy oraz cięcia korekcyjne i instalację wiązań elastycznych, wycinkę 74 drzew suchych i zagrażających bezpieczeństwu (93 pnie), frezowanie pniaków po ściętych drzewach (83 sztuki), nowe nasadzenia 98 drzew i przesadzenie dwóch drzew. Chodzi również o pielęgnację ponad 4 ha trawników, czyszczenie rowów i przepustów.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie WFOŚiGW. Zapewniamy, że środki zostaną wykorzystane przez zespół z sercem i najwyższą troską o materialne dziedzictwo kulturowe, które mamy pod swoją kuratelą. Jestem przekonany, że zaplanowane do końca tego roku prace przyniosą taki efekt, że warto będzie przyjechać do siedziby zespołu specjalnie, by to zobaczyć” – wskazał Zbigniew Cierniak.

Wyraził też nadzieję, że wkrótce możliwy będzie powrót do minimalnego rocznego wskaźnika 150 tys. osób odwiedzających siedzibę zespołu podczas imprez plenerowych, koncertów, festiwali, warsztatów i innych realizowanych w niej przedsięwzięć.

Powstały w 1953 r. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to ceniony na świecie ambasador polskiej kultury. Prezentuje bogactwo źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Poziom artystyczny zespołu przyniósł mu liczne nagrody i dyplomy honorowe.

„Śląsk” odwiedził dotychczas 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tys. koncertów dla ponad 26 mln widzów. Zespół jest obecnie instytucją kultury samorządu woj. Śląskiego, współprowadzoną przez resort kultury.

PAP

drukuj