Zespół „Śląsk” wystąpi na Słowacji, Węgrzech i w Chorwacji

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpi we wrześniu w stolicach Słowacji, Węgier i Chorwacji z koncertami w ramach projektu „Helokanie Południa”. Zaplanowano koncerty: 11 września w Bratysławie, 14 września w Budapeszcie i 17 września w Zagrzebiu.

Projekt pod nazwą „Helokanie Południa – muzyka, śpiew i taniec wspólnymi korzeniami cywilizacji europejskiej, na przykładzie Słowacji, Węgier, Chorwacji i Polski” zakłada promocję polskiej kultury za granicą poprzez cykl wspólnych warsztatów zespołów z tych trzech krajów oraz trasę koncertową na południu Europy.

Południowoeuropejskie tournee „Śląska” poprzedziły wspólne zajęcia taneczne i wokalne realizowane z partnerami projektu – zespołami o podobnym profilu działalności. Od listopada 2016 r., podczas wizyt studyjnych, pedagodzy „Śląska” pracowali z artystami chorwackiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Lado” z Zagrzebia, Węgierskiego Państwowego Zespołu z Budapesztu oraz słowackiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Sluk” z Bratysławy.

Podczas tygodniowych warsztatów artyści wzajemne poznawali narodowe tańce i śpiew oraz techniki i metody ich nauki. Efekty współpracy warsztatowej poznamy podczas trasy koncertowej „Helokanie Południa”, kiedy to artyści Zespołu „Sluk” z Bratysławy wykonają poloneza i oberka, a solistki Zespołu „Lado” z Zagrzebia zaśpiewają z chórem Zespołu „Śląsk” słynne „Helokanie”.

Jest to pieśń skomponowana przez twórcę i obecnego patrona zespołu Stanisława Hadynę, zainspirowana pracą pasterzy Beskidu Śląskiego. Utwór to wokalna ilustracja dialogu dwóch pasterek, które nie widząc się, nawołują do siebie podczas pracy. Komunikują się białym, tradycyjnym głosem. Całość spotęgowana jest brzmieniem chóru, nadającym efekt przestrzeni górskiej.

Kompozycja weszła na stałe nie tylko do repertuaru Zespołu “Śląsk”, jest również elementem kultury mieszkańców Beskidów; melodia „Helokania” stała się hejnałem Cieszyna.

Jak poinformowała rzeczniczka zespołu „Śląsk” Agnieszka Kukuła, podczas wszystkich spotkań z publicznością słowacką, węgierską i chorwacką zespół zaprezentuje swój przebojowy program ludowo–narodowy: pieśni i tańce, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, wzbogacone choreografiami tańców narodowych. W programie nie zabraknie również choreografii autorstwa Juraja Kubanki, związanego z Zespołem „Sluk” i współpracującego ze „Śląskiem” od końca lat 60.

W przyszłości Zespół „Śląsk” ma zamiar kontynuować współpracę z partnerami projektu. Takie działania znajdą się w planach na 2018 r., kiedy Zespół „Śląsk” będzie obchodził jubileusz 65-lecia swojego istnienia.

Projekt „Helokanie Południa” realizowany jest dzięki zaangażowaniu i współpracy placówek dyplomatycznych: Ambasady RP w Republice Słowacji, na Węgrzech i w Republice Chorwacji oraz Instytutów Polskich w Bratysławie i Budapeszcie wraz z organizacjami polonijnymi.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a honorowy patronat objął nad nim marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

PAP/RIRM

drukuj