fot. TV Trwam News

Szczecin: odsłonięto pomnik „Węgierskiego Chłopca”

W Szczecinie na Jasnych Błoniach odsłonięto dziś pomnik „Węgierskiego Chłopca”. Ufundowali go Węgrzy wdzięczni za pomoc otrzymaną od Polaków w trakcie rewolucji węgierskiej.

W Szczecinie stanął pomnik „Węgierskiego Chłopca” na wzór „Małego Powstańca”, który walczył o wolność Węgier w 1956 r. Wtedy to na znak solidarności z narodem węgierskim szczecinianie zbierali krew i dary dla Węgrów.

Na uroczystość odsłonięcia pomnika swoje słowo skierowała premier Beata Szydło, a odczytał je wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do przypominania tamtych wydarzeń, podtrzymując dziedzictwo polsko-węgierskiej przyjaźni i duchowego pokrewieństwa Polaków i Węgrów” – pisała w liście premier Szydło.

Na uroczystości był obecny ambasador Węgier w Polsce Ivan Gyurcsik, który odczytał okolicznościowy list skierowany przez premiera Węgier Viktora Orbana.

Niech te dwa bratnie pomniki przypominają nam o więzi między naszymi narodami, o tym, że jeszcze Polska nie zginęła, że Węgry będą silnym państwem, dopóki nasza młodzież z bronią w ręku będzie gotowa walczyć o wolność i niepodległość Ojczyzn” – napisał w liście Viktor Orban.

Wiceprezydent Szczecina Marcin Pawlicki odczytał list od premiera Jarosława Kaczyńskiego, w którym wskazał, że szczecinianie swoją wolnościową postawę wyrażali nie tylko poprzez gesty solidarności, ale także w protestach ulicznych.

10 grudnia 60 lat temu manifestujący swe poparcie dla Węgrów demonstranci zajęli sowiecki konsulat. To było niebywałe wydarzenie nie tylko jak na ówczesne czasy” – napisał prezes Jarosław Kaczyński.

Bliźniaczy pomnik „Węgierskiego Chłopca” stanął również w Budapeszcie na znak solidarności i wdzięczności narodu węgierskiego za pomoc Szczecina.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj