Warszawa: trwa narada ambasadorów RP

Wśród podejmowanych podczas wydarzenia tematów są m. in. bezpieczeństwo UE oraz przyszłość Wspólnoty po Brexicie.

Wśród zagranicznych gości narady jest między innymi szef dyplomacji Estonii Sven Mikser. Estonia sprawuje obecnie prezydencję w Unii Europejskiej.

Na wspólnej konferencji prasowej ministrowie spraw zagranicznych Polski i  Estonii wskazali, że oba państwa mają zbliżaną wizję współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Sven Mikser podkreślił, jak istotne dla jego kraju są dobre relacje z Polską. Witold Waszczykowski przypomniał, że przed Estonią stoi teraz zadanie pochylania się nad problemami Unii, w tym kryzysem migracyjnym.

To właśnie problemem, z jakimi mierzy się wspólnota, będzie poświęcona narada ambasadorów – wskazał szef polskiej dyplomacji.

–  Przed prezydencją  estońską bardzo duże wyzwanie. Unia Europejska przeżywa w tej chwili trudne problemy, zarówno wewnętrzne, spowodowane  chociażby Brexitem, koniecznością reformy, ale stoją również wyzwania zewnętrzne. To wielkie emigracje, terroryzm, to konflikty, które otaczają Europe. O tych sprawach częściowo już rozmawialiśmy wspólnie z naszymi ambasadorami, będziemy teraz rozmawiać przy lanczu, szczegółowo będziemy kontynuować nasze rozmowy za kilka dni w Tallinie – poinformował Witold Waszczykowski.  

Ponadto pod czas narady poruszane zostaną kwestii  związane z dyplomacją polityczną, a także kulturalną i ekonomiczną. Narada ambasadorów potrwa do piątku.

Jeszcze dziś po południu ambasadorowie biorący udział w naradzie zostaną przyjęci w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydent podczas spotkania dokona podsumowania ostatniego roku polskiej dyplomacji i przedstawi cele na rok najbliższy. Prezydent chce, by praktyka takich spotkań się utrwaliła.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl