Przywódcy G7 potępili test nuklearny Korei Północnej

Przywódcy krajów G7 potępili najnowszą próbę nuklearną Korei Płn. i zaapelowali o natychmiastowe wstrzymanie takich testów. W komunikacie opublikowanym dziś przez włoską prezydencję G7 postępowanie władz w Pjongjangu nazwano „nieodpowiedzialnym”.

„My, przywódcy G7, potępiamy w najmocniejszy możliwy sposób nowy test nuklearny przeprowadzony przez Koreę Północną i wyrażamy naszą solidarność z krajami regionu z powodu konsekwencji nieodpowiedzialnego postępowania Pjongjangu” – głosi oświadczenie.

Komunikat podpisali premierzy: Włoch – Paolo Gentiloni, Wielkiej Brytanii – Theresa May, Kanady – Justin Trudeau, Japonii – Shinzo Abe, prezydenci USA i Francji, Donald Trump i Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, a także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

„Korea Północna jako jedyny kraj, który przeprowadził testy nuklearne w XXI wieku, kontynuuje rzucanie wyzwania wspólnocie międzynarodowej poprzez poważne, powtarzane i trwające łamanie prawa międzynarodowego” – napisano.

Próby te sygnatariusze określili jako „niedopuszczalną prowokację, stanowiącą bezpośrednie wyzwanie wobec wspólnoty międzynarodowej”. Wyrazili przekonanie, że rozwój północnokoreańskich programów nuklearnych i balistycznych jest poważnym zagrożeniem dla międzynarodowego pokoju oraz stabilności i zasad nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

„Najnowszy test nuklearny ze względu na siłę eksplozji podniósł to wyzwanie na bezprecedensowy poziom” – oświadczyli przywódcy G7.

Następnie wezwali Koreę Północną, by natychmiast przystąpiła do wypełniania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i porzuciła w „pełny, sprawdzalny i nieodwracalny sposób” wszystkie rakietowe programy nuklearne i balistyczne.

„Jesteśmy gotowi dalej wzmocnić środki, by osiągnąć te cele i stanowczo wzywamy Radę Bezpieczeństwa ONZ, by wzięła na siebie odpowiedzialność i działała na rzecz przyjęcia nowej i skutecznej rezolucji, obejmującej bardziej stanowcze kroki” – napisali przywódcy państw i rządów krajów G7 oraz szefowie instytucji UE.

Zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej, by zdwoiła wysiłki na rzecz pełnego wprowadzenia w życie odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz tego, by Korea Północna powróciła do stosowania zasad międzynarodowej praworządności.

W niedzielę Korea Północna przeprowadziła szóstą próbę nuklearną, prawdopodobnie najpotężniejszą z dotychczasowych. Według tamtejszych mediów był to test bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl