ITD zapowiada wzmożone kontrole gimbusów i autobusów szkolnych

Wzmożone kontrole gimbusów i autobusów szkolnych w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” z początkiem roku szkolnego zapowiada Inspekcja Transportu Drogowego. Jak podano, w czasie wakacji ITD skontrolowała ponad 2 tysiące autokarów.

Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w drodze do szkoły – powiedziała PAP Urszula Nowinowska, dyrektor gabinetu Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Jak przypomniała, inspektorzy ITD dbali o bezpieczeństwo na polskich drogach także w okresie wakacji.

„Były to głównie kontrole autokarów i ciężarówek, jak również kontrole prędkości z wykorzystaniem stacjonarnych urządzeń rejestrujących” – poinformowała Urszula Nowinowska.

Dodała, że w ramach akcji „Bezpieczny Autokar – Wakacje 2017” inspektorzy skontrolowali 2020 autokarów – o 420 więcej niż rok wcześniej.

„Inspekcja nałożyła w tym okresie około 625 mandatów karnych na kierowców. Oznacza to wzrost w stosunku do ubiegłego roku o ponad 6 proc.” – podkreśliła dyrektor gabinetu Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

W wyniku przeprowadzonych kontroli inspektorzy zatrzymali 105 dowodów rejestracyjnych (5,2 proc. wszystkich kontroli), z czego w 26 przypadkach (1,3 proc. kontroli) wydano zakaz dalszej jazdy ze względu na fatalny stan techniczny pojazdu. Dowody rejestracyjne były zatrzymywane m.in. za nieszczelny układ hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych, usterki układu kierowniczego i zawieszenia, zbyt zużyty bieżnik opon.

Oznacza to, że – w porównaniu z 2016 r. – nastąpił nieznaczny wzrost liczby zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i wydanych zakazów dalszej jazdy. Mimo to, generalnie kontrolowane autokary były w dobrym stanie technicznym – podała ITD.

Jak zaznaczyła Nowinowska, dla ITD był to wyjątkowo smutny koniec wakacji, ponieważ 28 sierpnia w trakcie wykonywania czynności służbowych zginął tragicznie inspektor z Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.

PAP/RIRM

drukuj