KE upomina Polskę ws. rejestrów przedsiębiorstw transportu drogowego

Komisja Europejska zwróciła się do Polski o pełne wdrożenie przepisów unijnych dotyczących połączenia krajowych rejestrów przedsiębiorców transportu drogowego. Polska ma dwa miesiące na udzielenie Komisji odpowiedzi w tej sprawie.

Zgodnie z unijnymi przepisami każde państwo UE powinno prowadzić Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego, którzy od wyznaczonego przez to państwo właściwego organu uzyskali zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

„Prawodawstwo na poziomie UE jest niezbędne do zapewnienia jednolitego stosowania przez państwa członkowskie kryteriów zezwalania na dostęp do zawodu przewoźnika drogowego (…), co przyczyni się do zakończenia tworzenia wewnętrznego rynku transportu drogowego opartego na uczciwych zasadach konkurencji” – czytamy w komunikacie KE.

 Dodaje, że krajowe rejestry i ich wzajemne połączenie powinny działać od 31 grudnia 2012 roku.

Oprócz Polski upomnienia w tej sprawie otrzymają od KE także Czechy, Luksemburg i Portugalia. Państwa te mają dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na pismo Komisji.

„Jeżeli ich odpowiedź okaże się niezadowalająca, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE” – poinformowano w komunikacie.

Projekt nowelizacji polskiej ustawy o transporcie drogowym, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, zakłada stworzenie elektronicznego rejestru przedsiębiorców transportu drogowego połączonego z podobnymi rejestrami innych krajów UE. Rejestr powstanie na bazie rejestrów funkcjonujących już w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego (GITD), ewidencji prowadzonych w starostwach oraz miastach na prawach powiatu.

Dane, które będą gromadzone w rejestrze, będą dotyczyć przewoźników drogowych (nazwa firmy i jej forma prawna, adres siedziby, rodzaj posiadanego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, liczba pojazdów, numer seryjny licencji wspólnotowej) oraz nałożonych na nich kar, a także osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy.

GITD będzie pełnił funkcję krajowego punktu kontaktowego poprzez bieżące udzielanie informacji w formie elektronicznej oraz telefonicznej. Jednocześnie osoby zatrudnione do obsługi rejestru będą odpowiedzialne za cotygodniowe obowiązkowe przekazywanie anonimowych danych z rejestru do Komisji Europejskiej.

Rejestr prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym przez GITD. Zautomatyzowana będzie wymiana informacji wyłącznie w zakresie danych dotyczących przedsiębiorcy. Pozostałe dane będą udzielane na wniosek zainteresowanego państwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl