fot. twitter.com

Negocjacje ws. Brexitu

Komisarz Unii Europejskiej ds. budżetowych Guenther Oettinger poinformował, że Wielka Brytania – pomimo Brexitu – będzie musiała współfinansować co najmniej do 2020 roku długoterminowe projekty unijne.

Brytyjczycy będą musieli po wyjściu z Unii Europejskiej w 2019 roku nadal płacić na długoterminowe pogramy, które były uzgodnione przed decyzją o Brexicie. Są do tego zobligowani. Londyn będzie musiał przekazywać do Brukseli pieniądze co najmniej do 2020 roku”- oświadczył w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild” unijny komisarz ds. budżetowych Guenther Oettinger.

Niemiecki polityk przyznał, że w dłuższej perspektywie w budżecie Unii zabraknie 10-12 mld euro rocznie. Dodał, że ubytek wpłat brytyjskich zostanie zrekompensowany dzięki oszczędnościom i wyższym składkom pozostałych członków UE. Na Niemcy przypadłaby – jego zdaniem – podwyżka w wysokości kilku miliardów euro. Roczny budżet UE wynosi 155 mld euro. Guenther Oettinger zapowiedział likwidację wszystkich rabatów wprowadzonych kilkadziesiąt lat temu w związku z żądaniami Wielkiej Brytanii. Pozwoli to – jego zdaniem – na uproszczenie procedur administracyjnych i zakończy spory podczas negocjacji budżetowych.

Tzw. rabat brytyjski w 2015 r. wyniósł nieco ponad 6 mld euro. Obniżenie składki wpłacanej przez Wielką Brytanię do budżetu Wspólnoty wywalczyła w 1984 r. ówczesna brytyjska premier Margaret Thatcher. Redukcja składki miała rekompensować Brytyjczykom niewielkie korzyści, jakie uzyskują oni ze wspólnej polityki rolnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj