fot. PAP/EPA

Kolejna pijarowska zagrywka Tuska?

Premier Donald Tusk rusza w Polskę by rozmawiać o funduszach unijnych.  Taka zapowiedź padła w specjalnym orędziu szefa rządu wygłoszonym po unijnym szczycie.

 – Historia przez wiele wieków rzucała nam kłody pod nogi – teraz podaje nam rękę – powiedział Donald Tusk chwaląc się rzekomym sukcesem unijnych negocjacji.

„To kolejna pijarowska zagrywka premiera Donalda Tuska, aby przykryć realne problemy Polaków” – akcentuje europoseł Tomasz Poręba.

– Polaków, którzy zmagają się z bardzo wysokim bezrobociem już teraz jest ok. 14 proc. Gdyby nie to, że wypycha się rok w rok młodych Polaków za granicę to prawie 2,5 mln ludzi wyjechałoby z Polski; a mieli przecież wracać. Byłoby już prawie 25 proc. bezrobotnych w Polsce. Premier próbuje przykryć fakt, że rośnie dług publiczny, który jest bardzo poważny, próbuje przykryć fatalną sytuację polskiej służby zdrowia, próbuje przykryć sytuację wykorzystywania środków unijnych, marnowania środków na drogi i koleje. W tym momencie przez Komisję Europejską zamrożono 4 mld euro na drogi, a tylko 30 proc. z 4 mld euro na kolej jest obecnie wykorzystana. Premier próbuje tym wyjazdem przykryć absolutną niekompetencję rządu w wielu jeszcze innych obszarach życia społecznego – powiedział europoseł.

Rząd PO-PSL cieszy się m.in. z pieniędzy jakie otrzymamy na polskie rolnictwo. „Polska wynegocjowała dobry budżet rolny” – powiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Polska otrzymała na Wspólną Politykę Rolną na lata 2014-2020, 28,6 mld euro.

„Rzeczywistość jest taka, że otrzymaliśmy realnie mniej pieniędzy niż w ostatniej perspektywie budżetowej. Do tego należy wziąć także pod uwagę inflację i siłę nabywczą pieniądza” – dodaje europoseł.

– Jestem zdziwiony wypowiedzią ministra Kalemby jakoby Polska wynegocjowała dobry budżet dla rolnictwa, zwłaszcza, że pan minister jeszcze trzy miesiące temu mówił, że Polska w kolejnych latach otrzyma 35 mld euro na rolnictwo, a otrzymaliśmy tylko 28 mld euro. Straciliśmy 7 mld euro w przyszłej perspektywie budżetowej dla mieszkańców polskich wsi, miasteczek, dla polskich rolników. Jest to 1 mld euro rocznej straty, na którą rząd Donalda Tuska podczas negocjacji w Brukseli pozwolił. Na pewno jest to sytuacja daleka od „Hura!!! aktywizmu”. Jestem zdziwiony, tą wielką fetą po tym, co zrobił premier Donald Tusk w Brukseli – dodaje europoseł Tomasz Poręba.

 

Wypowiedź europosła Tomasza Poręby:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj