Kraków: Działacze antykomunistyczni odebrali Krzyże Wolności i Solidarności

19 działaczy opozycji antykomunistycznej otrzymało dziś w Krakowie Krzyże Wolności i Solidarności. Na pewno pamięć o tym, co zrobiliście, będzie przekazywana dalej – mówił podczas uroczystości wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster.

Krzyże Wolności i Solidarności przyznaje prezydent na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej. Po raz pierwszy odznaczenie zostało nadane w 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy wydarzeń radomskich. Otrzymują je osoby, które działały na rzecz niepodległości i suwerenności oraz respektowania praw człowieka w PRL.

W tym roku Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni: Witold Bator, Jan Bryjak, Mieczysław Curzydło, Grażyna Dymkowska, Andrzej Dziędziel, Franciszek Florjan, Barbara Grzechynka, Ziemowit Kalinowski, Zbigniew Kruk-Strzeboński, Krzysztof Krynke, Stanisław Kuś, Stefan Lukesch, Włodzimierz Olszewski, Krzysztof Smoleń, Zdzisław Sumara, Tadeusz Syryjczyk, Teresa Żelazny. Z powodów zdrowotnych odznaczenia nie mógł odebrać Zbigniew Kruk-Strzeboński – wyróżnienie osobiście zawiezie mu wiceprezes IPN Jan Baster.

Pośmiertnie uhonorowano Józefa Bujaka zaangażowanego w działalność NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Ceremonii wręczenia wyróżnienia nie doczekał Adam Słupek, który zmarł w tym roku. Odznaczenie odebrał za niego brat Stefan.

Jan Baster zaznaczył, że Krzyż Wolności i Solidarności, państwowe odznaczenie cywilne, otrzymują osoby przynależące do różnych opozycyjnych organizacji, na czele z NSZZ Solidarność.

„Bez względu na to, jakie organizacje, idee reprezentowały, ważne, że była to walka przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi” – podkreślił.

Wręczenie Krzyży nastąpiło w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”.

„Edukacja jest bardzo istotną częścią misji IPN, pozwala, by uczyć młodzież o historii Polski, o jej bohaterach – także na waszym przykładzie. Na pewno pamięć o tym, co zrobiliście, będzie przekazywana dalej” – zaznaczył wiceprezes IPN-u i dodał, że oddanie honoru tym, dzięki których odwadze i determinacji kraj jest niepodległy, jest naturalnym obowiązkiem każdego państwa.

Tadeusz Syryjczyk (absolwent AGH, współzałożyciel NSZZ Solidarność, minister w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Jerzego Buzka), który zabrał głos w imieniu uhonorowanych, podkreślił, że podziękowanie należy się wszystkim działającym w PRL.

„Nie byliśmy osamotnieni. Trzeba pamiętać, jak wielu ludzi musiało być zaangażowanych w opozycję zarówno przedsierpniową, kiedy nie było Solidarności, jak i po tym, kiedy już powstała” – mówił, zwracając uwagę, że „autentyczny duch” przetrwał i były nawet raporty mówiące, że milicja nie chce współpracować z komunistami.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl