fot. twitter.com/PLinIreland

Iluminacje z okazji 40-lecia „Solidarności” na budynkach w Dublinie i Belfaście

Okolicznościowymi iluminacjami na najważniejszych budynkach stolicy Irlandii, Dublina oraz Irlandii Północnej, Belfastu uczczono w poniedziałek wieczorem 40. rocznicę powstania „Solidarności”.

W Dublinie na fasadzie Liberty Hall, który przez ponad 30 lat był najwyższym budynkiem w irlandzkiej stolicy i który jest siedzibą największego irlandzkiego związku zawodowego SIPTU, w poniedziałek rano zawieszono kilkunastometrowy baner z jubileuszowym logiem „Solidarności” oraz napisem „40 lat ruchu »Solidarności« w Polsce”. Późnym wieczorem nad banerem pojawiła się świetlna iluminacja przestawiająca jubileuszowe logo „Solidarności”.

Z kolei w Belfaście ratusz miejski został w poniedziałek wieczorem podświetlony w barwach biało-czerwonych, zaś na The Metropolitan Art Centre (The MAC), najważniejszego w mieście centrum sztuki, zamieszczono świetlną iluminację z jubileuszowym logo „Solidarności”.

31 sierpnia 1980 r. podpisano w Stoczni Gdańskiej jedno z porozumień sierpniowych, na mocy których władze PRL zgodziły się m.in. na zarejestrowanie NSZZ „Solidarność”. Pierwszy w bloku wschodnim niezależny związek zawodowy odegrał później kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

PAP

drukuj