fot. pixabay.com

W. Andrusiewicz: Na dziś 1 września to termin, w którym dzieci w Polsce powinny rozpocząć edukację

Na ten moment 1 dzień września to termin, w którym w całej Polsce uczniowie rozpoczną naukę. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ewentualne wyłączenia i wprowadzenie nauki zdalnej odbędzie się tylko tam, gdzie będzie to konieczne.

Pytania o bezpieczeństwo w szkole i o to, w jakiej formule powinna się rozpocząć nauka pojawiają się coraz częściej, chociażby w kontekście wczorajszego rekordu. W piątek resort podał, że odnotowano ponad 900 przypadków zakażenia koronawirusem. To najwięcej od początku pandemii.

Rzecznik Ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz był pytany na briefingu, czy resort nie rozważa rekomendacji dotyczących opóźnienia rozpoczęcia roku szkolnego.

– Nie mamy olbrzymiej skali wzrostu, część powiatów wypada, część „wchodzi” na tę listę, ale nadal jest to skala 20 na 380 powiatów w kraju. Nie mamy powodów, żeby w tej chwili mówić o potrzebie zamykania szkół, opóźniania rozpoczęcia edukacji, kiedy w większości Polski dzieci spokojnie w tych powiatach zielonych mogą wracać do szkoły. Na dziś 1 września to termin, w którym dzieci w Polsce powinny rozpocząć edukację – poinformował Wojciech Andrusiewicz.

Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że ewentualne wyłączenia i zdalna nauka będą wprowadzone punktowo – na zasadzie porozumienia: stacji sanitarno-epidemiologicznej, dyrektora szkoły i organu powołującego placówkę oświatową. Rzecznik MZ dodał też, że źródłem obecnej, większej liczby zakażeń są powroty z wakacji, a także imprezy rodzinne, w których uczestniczą również dzieci.

Wojciech Andrusiewicz poinformował też, że zakończono nabór wniosków ze szkół o zaopatrzenie m.in. w płyny antybakteryjne i maski. W najbliższych dniach  3-4 mln litrów płynów trafi do polskich szkół.

 RIRM

drukuj