Ks. prof. Bortkiewicz: „Świecka szkoła” to płaszczyzna walki z Kościołem

Przedstawiciele Kościoła Katolickiego zabrali głos w sprawie akcji „Świecka szkoła”. W ramach tej inicjatywy zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, która ma znieść finansowanie zajęć z religii z budżetu i obciążyć tym Kościół, związki wyznaniowe lub rodziców.

Ks. Paweł Bortkiewicz, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, podkreśla, że za akcją „Świecka szkoła” kryje się kolejna płaszczyzna walki z Kościołem.

– Kolejna płaszczyzna próbowania sprowadzenia religii katolickiej do wymiaru wyłącznie prywatnego, do wymiaru, który będzie wyłącznie sprowadzony do przestrzeni wewnątrzkościelnej, a będzie natomiast pozbawiony jakiejkolwiek przestrzeni publicznej. To po prostu element większej strategii, która toczy się na naszych oczach od pewnego czasu – ocenia ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

To kolejna próba wyeliminowania lekcji religii ze szkoły – mówi „Naszemu Dziennikowi” ks. bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz biskup dodaje, że szkoła jest publiczna – nie ma czegoś takiego jak „świecka szkoła”. Tak długo, jak rodzice będą chcieli, by dzieci chodziły na religię, tak długo będziemy im służyć – zaznaczył.

Inicjatorem akcji „Świecka szkoła” jest Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny „Liberte”, liberalnego czasopisma społeczno-politycznego.

RIRM

drukuj