Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe uzyskają dostęp do szerokopasmowego internetu

Od września 2018 roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe uzyskają dostęp do szerokopasmowego internetu na poziomie 100 megabitów na sekundę – przewiduje to projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Zakładają one powołanie publicznej sieci telekomunikacyjnej, dzięki której szkoły będą miały bezpłatny dostęp do internetu.

Karol Manys, rzecznik ministerstwa cyfryzacji podkreślił, że projekt ma na celu wyrównywanie szans między dużymi i mniejszymi ośrodkami.

Dzisiejszy świat jest tak skonstruowany, że trudno jest praktycznie funkcjonować bez internetu, a trudno się uczyć o internecie bez dostępu do tego internetu. Prawda jest taka, że w tej chwili większość szkół dostępu do szybkiej sieci nie ma, więc właśnie to chcemy zmienić. Przy czym my traktujemy to jako pewnego rodzaju inwestycję w przyszłość. Pozwoli im to na nabycie takiej kompetencji, że w momencie kiedy będą wychodzić na rynek pracy będą uzbrojeni w takie rzeczy, które będą im do pracy potrzebne. A znajomość nowoczesnych technologii i umiejętność logicznego myślenia, czy rozwiązywania problemów, to są te podstawowe umiejętności, które przydadzą się na pewno każdemu – powiedział Karol Manys.

Zgodnie z projektem, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna będzie siecią wirtualną, opartą na istniejącej lub planowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej.

Według rządu jej wprowadzenie może wpłynąć na zmianę sposobu kształcenia uczniów i nauczycieli poprzez włączenie i powszechne wykorzystywanie zasobów edukacyjnych dostępnych przez Internet.

OSE ma się przyczynić również do rozwoju nowych form kształcenia oraz kompetencji i umiejętności cyfrowych, w tym powszechnej nauki programowania.

RIRM

drukuj