fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

Min. D. Piontkowski: Egzaminy ósmoklasisty i gimnazjalny poszły dobrze

Tegoroczne egzaminy ósmoklasisty i gimnazjalny poszły dobrze – ocenił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Szef resortu pogratulował uczniom i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że egzaminy odbyły się zgodnie z harmonogramem.

Minister Dariusz Piontkowski wyniki skomentował na konferencji w siedzibie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

– Z tego co wiem, te arkusze były zrozumiałe, a jednocześnie sprawdzały różne fragmenty wiedzy i umiejętności, co jest bardzo ważne dla diagnozy, czego jeszcze byłoby warto w jeszcze większym stopniu nauczyć uczniów na zajęciach. To dobry moment podsumowania i pokazania, że ten system egzaminowania zewnętrznego się sprawdza i nie należy wprowadzać tu poważniejszych zmian. Dla nas to ważny tekst, jak te egzaminy ósmoklasisty będą się sprawdzały. Były pewne obawy, czy zadania otwarte będą zrozumiałe i czy będą w stanie te zadania rozwiązywać. Cieszę się, że pierwsze informacje są dla uczniów i dla nas wszystkich optymistyczne, bo to pokazują, że nowy system dobrze się sprawdza – powiedział.

Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych, którzy w kwietniu przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów, a z matematyki 45 proc. Szczegółowe wyniki przedstawił na konferencji dyrektor CKE Marcin Smolik.

– W przypadku egzaminu gimnazjalnego średni wynik (dla całego kraju) z historii i wiedzy o społeczeństwie to 59 proc., z języka polskiego 63 proc., z przedmiotów przyrodniczych 49 proc., z matematyki 45 proc., język angielski na poziomie podstawowym 68 proc., na poziomie rozszerzonym 53 proc., niemiecki na poziomie podstawowym 51 proc., a na rozszerzonym 43 proc. Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty: język polski – 63 proc., matematyka – 45 proc., język angielski 59 proc., język niemiecki – 42 proc. – podkreślił.

Drogą elektroniczną swoje indywidualne wyniki mogą już poznać sami uczniowie. Egzamin gimnazjalny zdawało ponad 345 tys. uczniów, a ósmoklasisty ponad 372 tys.

RIRM

drukuj