fot. PAP/Paweł Supernak

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje powolny powrót uczniów do szkół

W ciągu kilku dni premier ma przekazać informacje dotyczące powrotu uczniów do szkół – poinformował dziennikarzy szef MEN Dariusz Piontkowski. Obecnie we wszystkich szkołach w Polsce funkcjonuje nauczanie na odległość.

W tej chwili trwają prace nad wytycznymi dotyczącymi tego, jak będą wyglądały tegoroczne egzaminy ósmoklasisty oraz maturalny. Odpowiedniego zarządzenia szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej należy się spodziewać w najbliższym czasie.

Jednocześnie resort edukacji przekazał do konsultacji społecznym harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Wstępnie zaplanowano, że proces rekrutacji zostanie przesunięty na przełom lipca i sierpnia.

W związku z koronawirusem szkoły są zamknięte do 24 maja. Jednak decyzja o ostatecznym terminie powrotu uczniów do szkół ma zostać przekazana za kilka dni.

 

– O tym w jakiej formule i kiedy uczniowie będą wracali do szkół, premier będzie informował za kilka dni, wtedy przekażemy więcej szczegółów. Z informacji, które mamy wynika, że przytłaczająca większość uczniów korzysta z kształcenia na odległość i z tej formy elektronicznej. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy uczniowie mają dostęp do nowoczesnego sprzętu i szybkiego internetu. Przewidując taką sytuację, wyraźnie wskazaliśmy, że nauczyciele mogą prowadzić również w inny sposób tę edukację na odległość. Mogą to być na przykład drukowane pakiety przekazywane uczniom czy dostępne w szkole raz w tygodniu, czy dostarczane do domów. To już zależy od gminy – mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

https://twitter.com/MEN_GOV_PL/status/1259763230467121153

MEN zaznacza, że obecnie nie ma planów przedłużania roku szkolnego. Wakacje mają odbyć się tak jak w latach poprzednich.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj