fot. PAP/Leszek Szymański

Polskie MSZ: CNN i Washington Post podały nieprawdziwy przekaz

CNN i Washington Post zaprezentowały nieprawdziwy i jednostronny przekaz – napisało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim oświadczeniu. Resort odniósł się do amerykańskiego program GPS, który jest emitowany na antenie stacji CNN oraz artykułu Jacksona Diehla dla waszyngtońskiego dziennika.

W materiałach, które odnosiły się m.in. do wyborów parlamentarnych w Polsce, zaznaczono kolejno, że sprawy przybrały zły obrót oraz wskazano na niepokojący zwrot w naszym kraju.

Polski MSZ będzie się domagać od obu redakcji możliwości przedstawienia w nich stanowiska wobec stawianych zarzutów.

Europoseł prof. Ryszard Legutko podkreśla, że media zachodnie mają tendencję do przekazywania jednostronnego obrazu życia politycznego w Polsce.

– To jest dobra reakcja i cieszę się, że ministerstwo reaguje tak zdecydowanie, bo to się staje nieznośne. Tak być nie może. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zmusić zachodnich mediów do rzetelnego pisania, ale można się jednak domagać dwustronnego „widzenia”. Nie może być tak, by czytelnik czy widz francuski, niemiecki czy amerykański miał informacje tylko z jednej strony a nie ze stron kilku. Zobaczymy, jaki będzie skutek. Jeżeli będziemy działać wystarczająco energicznie, to myślę, że taki skutek może być osiągnięty – ocenia profesor.

Dzisiejsze oświadczenie jest już kolejną stanowczą reakcją polskiego resortu spraw zagranicznych.

Niedawno w odpowiedzi na zarzuty strony rosyjskiej dotyczące sprawy sowieckich pomników w Polsce, MSZ zaapelował do Rosjan m.in. o powstrzymanie się od pomnikowej histerii, która eskaluje atmosferę wokół kwestii historyczno-pomnikowych.

RIRM

drukuj