By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37535839

MSZ: 30 Polaków wróciło lotem z Marrakeszu w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności

Lotem ewakuacyjny z Marrakeszu w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności wróciło do kraju 30 Polaków – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na pokładzie było też 110 obywateli UE, którzy opuścili samolot podczas międzylądowania w Berlinie.

Jak wskazało MSZ w komunikacie, we wtorek wieczorem, dzięki współpracy pomiędzy KPRM, PLL LOT i MSZ, wylądował w Warszawie samolot z naszymi obywatelami wracającymi z Maroka w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (UCPM). Na pokładzie było 30 Polaków oraz 110 obywateli UE, którzy opuścili samolot podczas międzylądowania w Berlinie.

„Decyzja o locie do Maroka w formule UCPM została podjęta wspólnie przez KPRM i MSZ” – czytamy.

Obecnie, jak podkreślono, nie ma możliwości opuszczenia tego kraju na zasadach komercyjnych. Resort spraw zagranicznych zaznaczył, że loty repatriacyjne organizowane przez inne państwa są sporadyczne i „nie gwarantują dostatecznej liczby miejsc dla obywateli innych krajów”.

MSZ zwróciło uwagę, że Maroko wprowadziło restrykcyjne mechanizmy walki z koronawirusem, które sprawiają, że dłuższy pobyt obcokrajowców w tym kraju może wiązać się z wieloma utrudnieniami.

„Po zarejestrowaniu się na lot wszystkich naszych obywateli, pozostałe wolne miejsca w samolocie mogliśmy zaoferować obywatelom innych państw członkowskich UE. Dzięki temu, lot spełnił wszystkie przesłanki, konieczne aby zorganizować go w formule Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności” – czytamy.

Jak podkreślił resort, obywatele polscy, którzy chcą opuścić kraj pobytu powinni szukać informacji o dostępnych połączeniach na stronach przewoźników lub, jeśli loty rejsowe zostały zawieszone, na stronach internetowych i kontach społecznościowych placówek. Wszystkim przebywającym za granicą MSZ zaleca rejestrowanie się w systemie Odyseusz.

„Za jego pośrednictwem nasi konsulowie mogą informować o połączeniach umożliwiających powrót do Polski lub innego kraju europejskiego” – podkreślono.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl