Min. Czaputowicz weźmie udział w spotkaniu szefów MSZ w ramach szczytu Bałkanów Zachodnich

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz weźmie dziś udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w ramach szczytu Bałkanów Zachodnich w Londynie.

W komunikacie Biuro Rzecznika Prasowego MSZ poinformowało, że spotkanie ministrów spraw zagranicznych – obok spotkań ministrów spraw wewnętrznych oraz ministrów gospodarki – odbywa się jako element Procesu Berlińskiego – inicjatywy niektórych państw UE, wspierającej region Bałkanów Zachodnich.

– Polska uczestniczy w szczycie Bałkanów Zachodnich po raz pierwszy. Jego polityczny wymiar uzupełniają wydarzenia z udziałem młodzieży oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Ministrowie podsumują dotychczasowe osiągnięcia i omówią aktualne, ważne dla regionu problemy z zakresu polityki zagranicznej, relacji bilateralnych, projektów gospodarczych i infrastrukturalnych, cyfryzacji, szeroko rozumianego bezpieczeństwa, a także dotyczące pojednania społeczeństw Bałkanów Zachodnich. Dzień później, 10 lipca, rozmowy podsumują szefowie rządów – w spotkaniu tym będzie uczestniczył premier Mateusz Morawiecki – czytamy w komunikacie.

Według MSZ, „zaproszenie Polski do udziału w pracach Procesu Berlińskiego, traktujemy jako uznanie dla naszej roli i aktywności w polityce europejskiej oraz naszego konsekwentnego wsparcia dla polityki rozszerzenia i proeuropejskich ambicji państw Bałkanów Zachodnich”.

Inicjatywę zainaugurowano w 2014 roku w celu wsparcia integrujących region projektów gospodarczych oraz proeuropejskich reform w państwach Bałkanów Zachodnich. W Procesie dużo miejsca poświęca się kwestiom społecznym, budowie społeczeństwa obywatelskiego i porządkowaniu trudnego dziedzictwa przeszłości. Uczestniczy w nim obecnie 14 państw – 6 krajów Bałkanów Zachodnich oraz Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Wielka Brytania i od tego roku Polska. W prace aktywnie angażuje się również Komisja Europejska.

MSZ przypomniało, że w 2019 roku Polska będzie sprawowała nieformalne przewodnictwo w Procesie Berlińskim; w naszym kraju odbędzie się także kolejny szczyt Bałkanów Zachodnich.

 – Polska zdecydowanie wspiera proeuropejskie aspiracje regionu. Liczymy, że nasz udział w Procesie oraz kolejny szczyt Bałkanów Zachodnich w Polsce będą realnym wsparciem tych aspiracji – podkreślił resort.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl