fot. pixabay.com

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: Polska potępia instrumentalne wykorzystywanie Holokaustu

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński odniósł się w czwartek na Twitterze do wypowiedzi szefa MSZ Izraela Jaira Lapida, dotyczącej nowelizacji polskiego Kodeksu postępowania administracyjnego i napisał, że Polska zdecydowanie potępia instrumentalne wykorzystywanie Holokaustu w dyskursie politycznym.

Paweł Jabłoński zauważył, że w uwagach, jakie szef izraelskiej dyplomacji poczynił po przyjęciu w środę przez Sejm nowelizacji, padły słowa „negacja Holokaustu” (Holocaust denial).

„Jesteśmy głęboko oburzeni takim doborem słów i zdecydowanie odrzucamy fałszywe oskarżenie. To źle motywowana próba pozyskania poparcia politycznego w kraju, oderwana od rzeczywistości i natury samej ustawy” – głosi tweet wiceministra.

„Polska zdecydowanie potępia instrumentalne wykorzystywanie tragedii milionów Żydów podczas II wojny światowej w obecnym dyskursie politycznym, podobnie jak wrogie ataki na nasz kraj” – napisał Paweł Jabłoński.

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid skrytykował w środę wieczorem na Twitterze fakt przyjęcia przez polski parlament nowelizacji Kpa, która – według niego – uniemożliwia wszczęcie postępowania w sprawie odebranego przed laty mienia. Polska wie co należy zrobić, odrzucić to prawo – napisał.

„Potępiam przyjętą dziś ustawę polskiego parlamentu, która uderza w pamięć o Holokauście i prawa jego ofiar” – oświadczył Jair Lapid.

Zapowiedział też, że „Izrael nie pójdzie na kompromis nawet w sprawie przecinka, jeśli chodzi o pamięć o Holokauście”.

„Będę nadal sprzeciwiać się wszelkim próbom pisania historii na nowo oraz promowania kompromisów i ustępstwa kosztem Holokaustu narodu żydowskiego i praw ofiar Holokaustu. Polska wie, co należy zrobić, uchylić prawo” – oznajmił Jair Lapid.

Sejm przyjął w środę jedną z poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej możliwości kwestionowania ważności decyzji administracyjnych związanych z m.in. reprywatyzacją. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl