fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Były ambasador Izraela w Polsce popiera decyzję Prezydenta RP o absencji na Światowym Forum Holokaustu

Do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który nie weźmie udziału w Światowym Forum Holocaustu odniósł się na antenie jednej ze stacji były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss. W ocenie byłego ambasadora Izraela w Polsce, prezydent Andrzej Duda nie mógł podjąć innej decyzji w sprawie wyjazdu na Światowe Forum Holokaustu w Izraelu.

To słuszna decyzja – podkreślił Szewach Weiss.

„Wydaje mi się, że nie mogła w ogóle ujawnić się inna decyzja. Sytuacja się tak skomplikowała, że nie ma innej decyzji (…). Bo to jest dość surrealistyczna sytuacja, że na takiej światowej konferencji poświęconej ofiarom Holokaustu, (na której) głównym celem, a może jedynym celem powinno być oddanie hołdu (ofiarom) i pamięć o tej okropnej tragedii, w której zginęło tyle ludzi, to przechodzi na świat polityczny” – podkreślił prof. Szewach Weiss.

We wtorek prezydent Andrzej Duda ogłosił, że 23 stycznia nie pojedzie na

uroczystości 5. Światowego Forum Holokaustu, które odbędą się w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Organizatorzy nie zgodzili się na przemówienie prezydenta Polski, w odróżnieniu od przywódców Rosji, Niemiec i Francji, którzy głos zabiorą.

– Stanowisko całego polskiego rządu i moje jako prezydenta jest jednoznaczne, albo Polska będzie mogła zabrać głos, albo prezydent RP nie powinien brać udziału w tym wydarzeniu. I w związku z tym komunikuję jednoznacznie, przesądziliśmy, jako prezydent RP nie będę brał udziału w wydarzeniu, które będzie miało miejsce w Jerozolimie 23 stycznia – powiedział prezydent Andrzej Duda.

To wyraz polskiego sprzeciwu wobec kłamliwego przypisywania Polsce współodpowiedzialności za II wojnę światową. Prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył w obchodach wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, które 27 stycznia odbędą się w Oświęcimiu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl