Autorstwa Alyeksyey Melkin - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99142

Polska domaga się ukarania winnych za zbrodnię katyńską

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział międzynarodowe działania dot. wskazania winnych ludobójstwa w Katyniu. Wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński, podkreślił, że wskazanie winnych ludobójstwa w Katyniu, nawet po wielu latach, ma bardzo ważny wymiar symboliczny.

Ludobójstwo się nie przedawnia, dlatego będę domagał się rozstrzygnięcia sprawy zbrodni katyńskiej przed międzynarodowymi trybunałami. Złożymy w najbliższym czasie odpowiednie wnioski – zapowiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, zamordowanie w 1940 r. blisko 22 tys. naszych rodaków było zbrodnią ludobójstwa popełnioną przez Sowietów na zupełnie bezbronnych ofiarach.

– Katyń, Miednoje, Charków, Bucza, Hostomel, Mariupol. Ludobójstwo. Ponad 80 lat temu i dziś. Mordowali bezbronnych wtedy i dziś. Zacierali ślady wtedy i dziś. Kłamali wtedy i dziś. Nic się nie zmienili – mówił prezydent Andrzej Duda.

Wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński, przypomniał, że rodziny ofiar Katynia nie doczekały się sprawiedliwości, dlatego państwo powinno, nawet symbolicznie, ścigać sprawców.

– Myślę, że to jest ważne przede wszystkim w sferze symbolicznej. Ta sfera ma jednak ogromną wagę, dlatego że zwłaszcza dziś, kiedy widzimy, że Rosja stosuje po 80 latach takie same metody, to ta zaplanowana machina wymierzona w masowe mordy ludności cywilnej ma miejsce nie w trakcie działań wojennych, tylko to jest po prostu zabijanie ludzi z premedytacją – powiedział wiceminister Paweł Jabłoński.

Walka o ujawnienie zbrodni katyńskiej i upamiętnienie jej ofiar trwała prawie pół wieku. Mimo upadku Związku Sowieckiego niektóre z tajemnic wciąż nie zostały w pełni wyjaśnione.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl