fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

Ks. bp W. Lechowicz: Zamordowani w Katyniu uczą walki z tym, co zagraża tożsamości narodowej i religijnej

Zamordowani w sowieckich obozach wiosną 1940 r. uczą odwagi, wierności, czujności wobec zakusów złego ducha oraz gotowości do stawienia czoła temu, co zagraża tożsamości narodowej i religijnej – powiedział w piątek biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Wiesław Lechowicz. Jak zaznaczył, trzeba czuwać, aby daru wolności nie zaprzepaścić.

W katedrze polowej Wojska Polskiego w piątek odbyła się Eucharystia w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Liturgii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.

W homilii ks. bp Wiesław Lechowicz powiedział, że cały czas powtarza się „historia odrzucenia Jezusa, jako kamienia węgielnego naszej cywilizacji”.

„Czasami ta historia przybiera postać prześladowania chrześcijan i walki z Kościołem, innym razem przebiera się w strój wyimaginowanych idei i w ich imię posługuje się przemocą, manipulacją, złem, nie wyłączając pozbawienia życia tych, którzy nie godzą się na zniewolenie i sprzeniewierzenie się sobie” – mówił biskup polowy Wojska Polskiego.

Zaznaczył, że „radykalnym potwierdzeniem tego jest cmentarz w Katyniu i w innych miejscach sowieckiej zbrodni”.

„Pochowani są na nich ci nasi rodacy, którzy mieli odwagę Piotra i sprzeciwiali się totalitarnemu i ateistycznemu systemowi” – powiedział duchowny.

Podkreślił, że możemy uczyć się od nich „odwagi, wierności, czujności wobec zakusów złego ducha, gotowości do stawienia czoła temu wszystkiemu, co zagraża naszej tożsamości narodowej i religijnej”.

Ks. bp Wiesław Lechowicz wskazał, że „wiadomość o mordzie tysięcy polskich oficerów, żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy służb mundurowych niektórych zmobilizowała do jeszcze większego wysiłku i gotowości oddania nawet życia w imię niepodległej Ojczyzny”.

„Na niektórych ta zbrodnia nadal działa i nie pozwala na bierność i apatię, lecz wręcz przeciwnie, wyzwala energię, by kolejne pokolenia Polaków były czujne, bo wróg naszej wolności osobistej i narodowej nie złożył broni” – ocenił duchowny.

Powiedział, że „bohaterscy polscy oficerowie zamordowani w sowieckich obozach wiosną 1940 r. moc do przetrwania nieludzkich warunków czerpali ze spotkania Zmartwychwstałego Jezusa i z wiary w Niego”.

Biskup polowy Wojska Polskiego zwrócił uwagę, że zbrodnia katyńska dokonała się w okresie wielkanocnym.

„Czas świętowania zmartwychwstania Jezusa dodawał wielu z nich wiary, że ich ofiara i śmierć nie pójdą na marne. Wierzyli Jezusowi, który mówił: »Ja jestem zmartwychwstanie i życie, kto wierzy we Mnie, choćby i umarł żyć będzie«” – mówił ks. bp Lechowicz.

Zaapelował, aby przeżywając czas wielkanocny, żyć tą samą wiarą, którą mieli polscy bohaterowie.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl