[TYLKO U NAS] D. Sobków: Obecność prezydenta A. Dudy w grze międzynarodowej jest przełomem, momentem zwrotnym w historii po II wojnie światowej

Mocna pozycja Andrzeja Dudy od razu uruchamia media międzynarodowe, co samo w sobie jest bardzo ważnym zjawiskiem. Jego obecność w grze międzynarodowej jest przełomem, momentem zwrotnym w historii po II wojnie światowej, dlatego że ewidentnie widać, że jest nowe rozdanie kart na szachownicy międzynarodowej i prezydent Andrzej Duda jest obok najpotężniejszego człowieka na świecie – prezydenta Trumpa – zwrócił uwagę Dariusz Sobków, były ambasador tytularny RP przy Unii Europejskiej, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Na podstawie danych z 99,78 proc. obwodów prezydent Andrzej Duda uzyskał 43,67 proc. głosów i tym samym wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich. [czytaj więcej] Na temat wyborów w Polsce piszą także zagraniczne media.

– Wszędzie, gdzie jest najliczniejsza Polonia, jest bardzo dużo relacji na temat pojedynku wyborczego w Polsce. Jak zestawiam to z tym, co się działo pod koniec prezydentury Bronisława Komorowskiego, to widać już jakościowy skok. Tak naprawdę o polskiej polityce, o polskich wyborach prezydenckich pięć lat temu zaczęto mówić dopiero, gdy pojawiła się bardzo wyraźna, z nadzieją, z szansami na zwycięstwo kandydatura Andrzeja Dudy. (…) Mocna pozycja Andrzeja Dudy od razu uruchamia media międzynarodowe, co samo w sobie jest bardzo ważnym zjawiskiem – zauważył Dariusz Sobków.

Gość „Aktualności dnia” stwierdził, że obawy kompleksu medialno-politycznego za granicą, jeśli chodzi o wynik wyborów w Polsce, są duże.

– Andrzej Duda był pierwszą głową państwa przyjętą przez amerykańskiego prezydenta już po ustaniu głównych obostrzeń w związku z pandemią w Stanach Zjednoczonych. To pokazuje rangę prezydenta. Jego obecność w grze międzynarodowej, która się w tej chwili toczy, jest przełomem, momentem zwrotnym w historii po II wojnie światowej, dlatego że ewidentnie widać, że jest nowe rozdanie kart na szachownicy międzynarodowej i prezydent Andrzej Duda jest obok najpotężniejszego człowieka na świecie, jeśli chodzi o politykę światową, tzn. prezydenta Trumpa – zwrócił uwagę były ambasador tytularny RP przy UE.

– Prezydent Andrzej Duda w tej chwili robi wszystko dla wzmocnienia bezpieczeństwa w całej Europie Wschodniej. Ma też bardzo silne związki polityczno-militarne z prezydentem Rumunii. (…) Niewątpliwe zasługi prezydenta Andrzeja Dudy to bezpieczeństwo energetyczne oraz duże zdolności negocjacyjne – dodał.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się w drugiej turze z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. Aby wygrać, będzie musiał przekonać do siebie część wyborców pozostałych kandydatów.

– Negocjator zdolny to ten, który jest elastyczny, który potrafi dostosować się szybko do zmieniających się okoliczności. Byłem mile zaskoczony, że w swoim pierwszym wystąpieniu (po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników wyborów – przyp. red. ) prezydent Andrzej Duda odwołał się już do wyborców Krzysztofa Bosaka, a jednak to są dwa różne ugrupowania, często mające różne spojrzenie na niektóre aspekty gry międzynarodowej czy wewnętrznej. (…) Znamy otwarcie prezydenta do spotkań z innymi politykami, również kontrowersyjnymi, np. gesty szacunku dla Roberta Biedronia. Prezydent Andrzej Duda nie ma oporów, żeby wyciągać rękę do konkurentów – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z Dariuszem Sobkowem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj