Prezydent Duda wręczył nominacje generalskie sześciu oficerom PSP

Prezydent Andrzej Duda wręczył dziś nominacje generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Do stopnia generała brygadiera został awansowany komendant główny tej formacji nadbryg. Leszek Suski, a do stopnia nadbrygadiera – m.in. szef RCB Marek Kubiak.

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie trwają centralne obchody Dnia Strażaka, połączone z jubileuszem 25-lecia powołania PSP oraz promocją oficerską. [czytaj więcej]

Komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski został awansowany do stopnia generała brygadiera. To najwyższy stopień służbowy w PSP, odpowiadający „dwugwiazdkowemu” generałowi w wojsku i innych formacjach mundurowych.

Do stopnia nadbrygadiera, czyli na pierwszy stopień generalski w PSP, zostało awansowanych pięciu oficerów, którzy do tej pory mieli stopień starszego brygadiera. Wśród nich jest dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i były komendant główny PSP Marek Kubiak.

Taki sam awans otrzymał jeden z dwóch zastępców komendanta głównego PSP Marek Jasiński, dwaj komendanci wojewódzcy PSP – Janusz Halak z Kujawsko-Pomorskiego i Stanisław Nowak z Małopolski, a także rektor-komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie Paweł Kępka.

Leszek Suski, który w grudniu skończy 60 lat, komendantem głównym PSP jest od grudnia 2015 r. Awans na stopień nadbrygadiera odebrał w maju 2016 r. W KG PSP służył od 1997 r., w latach 2002-05 był oddelegowany do MSWiA, a w latach 2005-07 pełnił funkcję pierwszego zastępcy komendanta głównego PSP. Potem przeszedł na emeryturę, na której był także sejmowym ekspertem do spraw ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego.

53-letni Marek Kubiak dyrektorem RCB został w grudniu 2015 r. Był komendantem głównym PSP od kwietnia 2007 r. do stycznia 2008 r. W latach 2006-07 był komendantem wojewódzkim w Wielkopolsce, na tym stanowisku kierował m.in. gaszeniem pożaru Elektrowni Pątnów w Koninie. Po odejściu ze służby był radnym powiatowym z listy PiS w Turku.

Marek Jasiński ma 53 lata i obecne stanowisko – zastępcy komendanta głównego PSP – objął w grudniu 2015 r. W KG PSP służy od 2007 r., najpierw jako dyrektor biura, potem doradca komendanta głównego, bywał także dowódcą grupy operacyjnej komendanta głównego PSP podczas działań ratowniczych. Od kwietnia 2005 r. do lutego 2007 r. był komendantem powiatowym PSP w Legionowie.

Janusz Halak, który ma 48 lat, strażakami w Kujawsko-Pomorskiem dowodzi od marca 2016 r. Wcześniej służył m.in. jako dowódca sekcji, starszy specjalista, dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Inowrocławiu, główny specjalista w KG PSP i naczelnik Wydziału Kadr komendy wojewódzkiej w Toruniu.

Nowak szefem małopolskich strażaków został w styczniu 2016 r. Wcześniej przez prawie 10 lat był zastępcą komendanta miejskiego w Krakowie. W latach 2001-06 służył w krakowskiej komendzie wojewódzkiej jako starszy specjalista i oficer operacyjny województwa.

Paweł Kępka rektorem-komendantem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej został we wrześniu 2016 r., wcześniej pełnił funkcję prorektora ds. naukowo-dydaktycznych i studenckich. Jest profesorem SGSP, z którą związany jest przez całą karierę zawodową. Kierował zakładem zarządzania kryzysowego oraz katedrami badań bezpieczeństwa i inżynierii bezpieczeństwa, był prodziekanem wydziału inżynierii bezpieczeństwa cywilnego. Jest ekspertem NATO, wykładowcą zarządzania kryzysowego i projektowania systemów bezpieczeństwa, systemów informacji przestrzennych oraz metod ilościowych i jakościowych analizy ryzyka. W latach 2009-10 pracował też w RCB.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl