fot. PAP/Marcin Bielecki

Prezydent A. Duda: Naszym obowiązkiem jest zapewnić całej Polsce w miarę równy rozwój

Dzisiaj absolutnym naszym obowiązkiem jako polskich władz jest dążyć do tego, aby zapewnić całej Polsce w miarę równy rozwój – powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek w Zieleniewie (Zachodniopomorskie).

Podczas spotkania z mieszkańcami powiatu kołobrzeskiego prezydent podkreślił, że ta ziemia jest dla niego bardzo ważna.

I państwo jesteście dla mnie bardzo ważni jako mieszkańcy tej ziemi. Dlatego, że to jest taka sama Polska jak każda inna, jak ta pod Warszawą, pod Krakowem” – mówił Andrzej Duda.

To są takie same serca, a czasem może nawet większe, bo też i życie postawiło przed dziesiątkami lat dużo większe wymagania. Przecież wszyscy jesteście tutaj przyjezdni” – powiedział prezydent, zwracając się do uczestników spotkania.

Najwyższy przedstawiciel państwa podkreślał, że „tu jest taka sama Polska jak wszędzie indziej”.

Ale jest jedna rzecz, za którą chcę wam z całego serca podziękować, a przede wszystkim tutejszym rolnikom: za to, żeście zwrócili uwagę na problem wykupywania ziemi i gromadzenia jej w obcych rękach, często na tzw. słupy (…) dziękuję, żeście zwrócili na to uwagę i żeśmy mogli ten proceder zatrzymać. I udało się ten proceder zatrzymać skutecznie. Jest specjalna ustawa, która chroni polską ziemię tak, by ona została w polskich rękach, w polskiej dyspozycji” – mówił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że kiedy myśli i mówi o rolnikach to nie może nie wspomnieć o „jednym tragicznym elemencie z naszych ostatnich dziejów”.

A mianowicie – upadek, zniszczenie PGR-ów i tragedia dziesiątków, setek tysięcy rodzin, która dla wielu ludzi skończyła się stoczeniem się w alkoholizm, stoczeniem się w inne nałogi, często przedwczesną śmiercią. To jest problem ostatniego trzydziestolecia, kiedy to się stało. To było wielkie nieszczęście, którym niesprawiedliwie zsiekano tutejsze ziemie (…) mam nadzieję, że nigdy w naszych dziejach taka sytuacja już się nie powtórzy” – powiedział prezydent.

Jak mówił, dzisiaj obowiązkiem „polskich władz jest dążyć do tego, aby zapewnić całej Polsce w miarę równy rozwój”.

To jest nasz absolutny obowiązek” – podkreślił najwyższy przedstawiciel państwa.

Prezydent RP zaznaczył, że w ocenie jego „prezydenckiej służby” najistotniejsze jest to, by w momencie, gdy będzie ją kończył, mógł usłyszeć od zwykłej polskiej rodziny, także w Zachodniopomorskiem, na ziemi kołobrzeskiej: „żyje nam się lepiej, niż wtedy, gdy pan zaczynał”.

Jeśli będę mógł to usłyszeć, to będzie to dla mnie największa satysfakcja” – podkreślił Andrzej Duda.

Andrzej Duda wskazał, że to oznacza, iż „musimy budować coraz bardziej sprawiedliwe państwo pod względem podziału dóbr”.

Ludzie pracują, ludzie płacą podatki. Na szczęście praca jest” – mówił prezydent.

Głowa państwa podkreślił, że teraz należy czynić wszystko, aby praca była jak najlepiej płatna.

Żeby ludzie w Polsce wreszcie zarabiali godne i godziwe pieniądze, które pozwolą im na spokojne życie” – dodał.

Andrzej Duda powiedział, że państwo ma narzędzia, które mogą wpływać na stawki wynagrodzeń. Dodał, że oczywiście mamy wolny rynek i „nikt nie zmusi właścicieli firm do podniesienia płac, ale władza ma w swoich rękach różne sposoby na poprawianie bytu ludzi”. ”

„Jednym z tych sposobów jest regulacja płacy minimalnej. To jest fakt. Wzrosła początkowo nawet więcej niż chciały tego związku zawodowe ” – powiedział prezydent zaznaczając, że w ciągu ostatnich czterech lat płaca minimalna wzrosła o 25 proc.

Przypomniał też, że wśród punktów jego programu wyborczego było obniżenie wieku emerytalnego oraz wprowadzenie programu 500 plus na drugie i kolejne dziecko. Andrzej Duda zaznaczył, że udało się później wprowadzić to świadczenie także na pierwsze dziecko. Prezydent podkreślił, że świadczenie w ramach programu 500 plus ma być „ułatwieniem życia, wsparciem w wychowaniu dzieci oraz zachęta do tego, żeby mieć ich więcej”.

Tylko wtedy Polska będzie trwała na mapach, jeśli będziemy mieć następne pokolenia” – mówił prezydent.

Zaznaczył, że uważa to za naturalne, iż państwo wspiera te rodziny, które pracują, które starają się państwu coś od siebie dać.

„Tym czymś najcenniejszym są właśnie dzieci” – podkreślił Andrzej Duda.

Jak mówił, dzięki temu, że w Polsce jest prowadzona „rozsądna, mądra” polityka prorodzinna „stajemy się nowoczesnym, europejskim państwem”. W tym kontekście podkreślił znaczenie programu 300 plus – wyprawki szkolnej. Zaznaczył, że taka polityka „należy się Polsce”.

Właśnie ta ukierunkowana na zwykłego człowieka, na rodzinę, ukierunkowana także na obszary, które dotąd nie były dostrzegane, poza wielkimi miastami” – powiedział Andrzej Duda, dodając, że w przeszłości likwidowano posterunki policji, urzędy pocztowe, szkoły.

Chciałbym, żeby to wszystko wróciło. To jest potrzebne. To zawsze był normalny element życia” – zaznaczył szef państwa.

Prezydent podziękował uczestnikom czwartkowego spotkania za dbałość o „małe ojczyzny”.

Polska pięknieje (…) dlatego że to państwo ją upiększacie. Swoimi rękami, swoją pracą, swoim staraniem” – powiedział Andrzej Duda.

Podczas wizyty w województwie zachodniopomorskim prezydent spotkał się także z mieszkańcami Sianowa. Wcześniej rozmawiał z kierownictwem Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie oraz kursantami rozpoczynającymi szkolenie podstawowe i funkcjonariuszami kursu oficerskiego. Prezydent podpisał również i wmurował akt erekcyjny pod rozbudowę strzelnicy na potrzeby szkolenia funkcjonariuszy Straży Granicznej.

 

PAP/RIRM

drukuj