fot. PAP/EPA/Jakub Szymczuk

Drugi dzień rozmów prezydentów Polski i Litwy

Trwa drugi dzień konsultacji prezydentów Polski i Litwy na Helu. Przywódcy rozmawiają o najistotniejszych sprawach regionu i Unii Europejskiej. To kolejne spotkanie w cyklu długotrwałej współpracy Andrzeja Dudy z Gitanasem Nausedą.

Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy zostało ustalone w trakcie wizyty środkowoeuropejskich przywódców w rejonie Przesmyku Suwalskiego. Rozmowy odbywają się twarzą w twarz. Głównymi tematami konsultacji są sytuacja na Ukrainie i Białorusi, polityka energetyczna i stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa, a także obecny stan sankcji unijnych przeciwko Rosji.

„Dziękuję mojemu Przyjacielowi Gitanasowi Nausedzie za wizytę i bardzo cenne konsultacje. Polska i Litwa od początku wspierają Ukrainę i przeciwstawiają się tyranii oraz imperializmowi Kremla. Omawiamy i konsultujemy wszystkie nasze najważniejsze wspólne działania” – oznajmił na Twitterze Andrzej Duda.

Polska i Litwa odegrały jedne z głównych ról w mobilizacji Zachodu do poparcia Ukrainy w walce z rosyjskim okupantem. Prezydenci Polski i Litwy widują się kilka razy w roku. Swoje działania podejmują w ścisłej współpracy. Oba kraje szybko poparły akcesję Finlandii i Szwecji do NATO.

Trwające na Helu konsultacje prezydent Andrzej Duda określa jako nowy, symboliczny wymiar współpracy. Dziś rozmowy obu przywódców będą kontynuowane. W podobnym formacie polski prezydent spotykał się wcześniej z Wołodymyrem Zełenskim.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl