[TYLKO U NAS] Dr J. Bukowski: Los harcerstwa jest symbolem polskiego losu w minionym stuleciu 

Los harcerstwa jest w pewnym sensie symbolem polskiego losu w minionym stuleciu – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Jerzy Bukowski. Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie i harcmistrz wspomniał o wielkiej pomocy harcerzy w odzyskanie przez Polskę niepodległości, a w szczególności w walkach Powstania Warszawskiego. Odniósł się też do pośmiertnego odznaczenia przez prezydenta Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Najpierw „epopeja legionowa” – bo przecież mnóstwo polskich skautów Andrzeja Małkowskiego poszło do legionów. Potem obrona Lwowa – Orlęta Lwowskie to w dużej części harcerze. Później wojna w 1920 r., powstania śląskie, powstanie wielkopolskie. Harcerze byli wszędzie. Były słynne harcerskie pogotowia wojenne w 1939 r., Szare Szeregi i organizacja harcerek pod kryptonimem „Bądź gotów” oraz Związek Koniczyn. Młodsi przeprowadzali akcje małego sabotażu, wielkiej dywersji, a starsi większe akcje. Była tzw. Akcja Główka – zamachy przeciwko najważniejszym dostojnikom hitlerowskim w Warszawie i oczywiście Akcja pod Arsenałem dowodzona przez ówczesnego komendanta chorągwi Szarych Szeregów w Warszawie, późniejszego naczelnika Szarych Szeregów harcmistrza Stanisława Broniewskiego, ps. Orsza – wymieniał wyczyny harcerzy w XX w. dr Jerzy Bukowski.

Przed nami 74. rocznica Powstania Warszawskiego. Warto podkreślić, jaką pomoc nieśli harcerze żołnierzom w walce.

–  Powstanie Warszawskie to krwawa hekatomba polskiego harcerstwa. Wymienię tylko trzy bataliony, które składały się głównie z harcerzy: Parasol, Zośka, Wigry. Chyba każdemu Polakowi, który cokolwiek wie o najnowszych dziejach swojej Ojczyzny te nazwy coś mówią – podkreślił rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Wyraził też wzruszenie wobec zaangażowania harcerzy w walce o Warszawę.

Jestem poruszony tym, że dzisiaj młodzi harcerze pełnią funkcję opiekunów powstańców, a ich poprzednicy (harcerze) byli uczestnikami Powstania Warszawskiego. To była jedna z najpiękniejszych kart w historii polskiego harcerstwa – zaznaczył harcmistrz.

W niedzielę prezydent Andrzej Duda symbolicznie odznaczył jednego z najwybitniejszych polskich poetów, który zginął podczas Powstania Warszawskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Nadał artyście Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

To piękne ze strony Prezydenta Rzeczypospolitej, że pośmiertnie odznaczył człowieka, o którym pisał Kazimierz Wyka, że naszym zwyczajem jest strzelać do wroga z brylantów. Krzysztof Kamil Baczyński był brylantem polskiej poezji. Ale również Andrzej Trzebiński, Zdzisław Stroiński, mieliśmy wielu wspaniałych artystów, intelektualistów. Oni polegli czy to podczas okupacji niemieckiej, czy samego Powstania Warszawskiego, czy później, jak choćby Jan Rodowicz ps. „Anoda” w ubeckich kazamatach – wyjaśniał dr Jerzy Bukowski.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl