Polska i Rosja podpisały instrukcję ws. przewozów międzynarodowych

Przedstawiciele Polski i Rosji podpisali instrukcję ws. zasad wykonywania przewozów międzynarodowych. Strony nie uzgodniły jednak wysokości kontyngentu zezwoleń dla kierowców na przyszły rok. Od środy w Sankt Petersburgu trwały rozmowy ze stroną rosyjską w tej sprawie.

Instrukcja ma być gwarancją, że kontrolne prowadzone przez rosyjskie służby będą odbywać się w sposób jednolity w zakresie przewozów dwustronnych i z państw trzecich.

Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit, który brał udział w rozmowach powiedział, że ilość zezwoleń będzie określona po dokonaniu oceny przestrzegania podpisanej instrukcji. Jak dodał, Rosja chciała szybkiego ustalenia liczby zezwoleń na przyszły rok.

– Rosjanie bardzo naciskali, żeby ustalić  kontyngent. Sugerowali, że powinien on być  na poziomie tegorocznym. Natomiast z naszej strony uważamy, że najpierw musimy zobaczyć, na ile instrukcja, którą podpisaliśmy będzie działała. To nam pozwoli tak naprawdę dopiero określić, ile tych zezwoleń potrzebujemy. Żeby sprawy nie przeciągać, nie powodować takiej sytuacji, że będzie niepewność o to, ile zezwoleń będzie obecnych na rynku w przyszłym roku (i czy w ogóle będą), zdecydowaliśmy, że spotkanie z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej odbędzie się do 10 listopada tego roku w Krakowie – tym razem w Polsce – poinformował Jerzy Szmit.

W ocenie ministra znaczna część problemów z jakimi spotykają się polscy kierowcy w Rosji zniknie po podpisaniu instrukcji. Przedstawiciele resortu zwracają się do kierowców, aby informowali o wszelkich problemach, które ich dotykają ze strony Federacji Rosyjskiej.

RIRM

drukuj