Warszawa: trwają główne obchody Dnia Strażaka

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbywają się centralne obchody Dnia Strażaka, połączone z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej oraz promocją oficerską.

W uroczystości uczestniczą m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski. Obecne są także rodziny ponad 200 strażaków, którzy dostaną promocje na pierwszy stopień oficerski. Sześciu oficerom PSP wręczone zostaną nominacje generalskie. Uroczystość zakończy defilada pododdziałów marszowych i pojazdów pożarniczych.

Wcześniej z okazji Dnia Strażaka odprawiona została Msza św. w kościele seminaryjnym w Warszawie z udziałem m.in. premier Beaty Szydło, kierownictwa MSWiA oraz licznych strażaków.

Około godziny 13 w Ogrodzie Saskim, rozpocznie się strażacki piknik edukacyjny z konkurencjami sprawnościowymi dla dzieci i młodzieży. Wśród atrakcji będzie ścianka wspinaczkowa, pneumatyczny tor przeszkód oraz pokazy ratownictwa medycznego, chemiczno-ekologicznego oraz psów ratowniczych.

W Państwowej Straży Pożarnej służy prawie 30 tys. strażaków, a w ochotniczych formacjach straży pożarnej – kilkaset tysięcy.

W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie prawie 450 tys. razy. Ugasiły ponad 126 tys. pożarów i uczestniczyły w blisko 290 tys. interwencji związanych z miejscowymi zagrożeniami, takimi jak wypadki drogowe, wichury czy opady deszczu.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anneso w górnej Austrii w 304 roku. Relikwie św. Floriana przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny, na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła jedna z dzielnic Krakowa – Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

PAP/RIRM

drukuj