fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Propozycje Andrzeja Dudy dot. poprawy jakości życia w Polsce

Wsparcie dla przedsiębiorców, nowe rozwiązania podatkowe i zmiany w systemie emerytalnym zaproponował prezydent Andrzej Duda w odpowiedzi na pytania internautów.

Prezydent w dniu swojego zaprzysiężenia na żywo udzielał informacji, wykorzystując nowe narzędzia mediów społecznościowych w kontaktach z młodymi Polakami. Dudę pytano m.in. o to, co ma do zaproponowania młodym, którzy obawiają się o swoje przyszłe emerytury.

W odpowiedzi prezydent mówił o potrzebie poprawy warunków życia w Polsce. Zaproponował wsparcie dla przedsiębiorców, ponieważ – jak podkreślił – to oni tworzą miejsca pracy. Wskazał także na  kredyty preferencyjne na rozwój firm i innowacyjność oraz nowe rozwiązania podatkowe.

Prezydent mówił też o potrzebie zmian w systemie emerytalnym. Lepsza sytuacja w kraju, według prezydenta, mogłaby wpłynąć na decyzję o powrocie do Polski młodych Polaków, którzy wyjechali w poszukiwaniu lepszej pracy.

Ekonomista prof. Paweł Soroka dobrze ocenił kierunek nakreślony przez prezydenta. Stwierdził, że rząd powinien zainspirować się tą wizją i rozpocząć działania.

– Jeśli będą takie rozwiązania, które będą stwarzały możliwość otrzymania dogodnego kredytu, który uda się spłacić po uruchomieniu działalności gospodarczej, będą też takie rozwiązania jeśli chodzi o systemy podatkowe, które będą dogodniejsze dla tych, którzy inwestują, tworzą miejsca pracy, powiększają swoje firmy – to takich młodych ludzi, którzy podejmą to ryzyko w kraju będzie więcej. Oni właśnie zostaną w Polsce, nie będą wyjeżdżali za granicę i ich umiejętności i talenty zostaną wykorzystane z pożytkiem dla naszego kraju – zwrócił uwagę profesor.

We wczorajszym orędziu prezydent zapewnił, że dotrzyma swoich zobowiązań wyborczych. Pierwszymi ustawami, które ma skierować do Sejmu są: ustawa dotycząca wieku emerytalnego oraz ustawa podniesienia kwoty wolnej od podatku.

RIRM

drukuj