Służby mundurowe wyróżnione za szczyt NATO oraz ŚDM

390 funkcjonariuszy m.in. policji, straży granicznej i straży pożarnej, otrzymało wyróżnienia za pracę związaną ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

Wyróżnienia i gratulacje wręczyli w Legionowie prezydent Andrzej Duda i szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Prezydent zaznaczył, że Polska jest dumna ze swoich funkcjonariuszy.

– Szanowni państwo, te wydarzenia przebiegły wzorcowo. Nawet jeśli było jakiekolwiek niebezpieczeństwo, nie ziściło się ono i nikt tego nie zauważył. To jest wasz ogromny sukces. Sukces, którym zbudowaliście świetny wizerunek Polski na świecie. Za to, jako prezydent Rzeczpospolitej, jestem wam ogromnie wdzięczny – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent nawiązał też do krążących w sieci filmów przedstawiających pielgrzymów dziękujących policjantom.

– Muszę powiedzieć, że byłem niezwykle dumny z was, patrząc na te krótkie nagrania, kiedy ściskają was za ręce, skandują na waszą cześć. To cpolicjahyba najlepsze podziękowanie, jakie funkcjonariusz może usłyszeć – podziękowanie od zwykłych ludzi, od młodych, którzy przecież często nie sympatyzują z policją, a jednak docenili wasz wysiłek i waszą pracę. Widzieli was, jak staliście w upalnym słońcu i w deszczu. Widzieli was, jak dzieliliście się wodą z pielgrzymami. Doceniali to, że zawsze jesteście uśmiechnięci, że jesteście życzliwi. Wykonaliście wspaniałą służbę – wskazywał Andrzej Duda.

Również minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak dziękował funkcjonariuszom za służbę i poświęcenie.

– Za to, że byliście pomocni pielgrzymom. To rzeczywiście wydarzenie bez precedensu. Po raz pierwszy w historii tak się zdarzyło, że pielgrzymi wiwatowali na cześć polskiej policji. To jest niezwykłe osiągnięcie. To jest rezultat waszej służby. To jest rezultat poświęcenia, rezultat wytrwałości i postawy, postawy służby wobec innych. To tego jesteście powołani – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

W uroczystości wzięli też udział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński oraz dowódcy poszczególnych służb, m.in. komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Uroczystość odbyła się w Centrum Szkolenia Policji w podwarszawskim Legionowie. To tu podczas ŚDM i szczytu NATO działało Policyjne Centrum Dowodzenia, a ponad 100 funkcjonariuszy przez 24 godziny na dobę nadzorowało i koordynowało zabezpieczenie wydarzeń.

RIRM

drukuj