fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Sukcesy rocznej działalności Rady Dialogu Społecznego

Mija rok od powołania Rady Dialogu Społecznego. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie po godz. 10.00 rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Rady. W spotkaniu bierze udział prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

Kierowanie Radą Dialogu Społecznego przejmie dziś przedstawiciel pracodawców po roku przewodniczenia jej przez przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudę.

Rok działania nowego gremium to także czas na podsumowanie jego działalności.

Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”, podkreśla, że był to rok ciężkiej pracy, ponieważ nowa instytucja została zbudowana od podstaw. W jego ocenie dotychczasowy dorobek Rady Dialogu jest imponujący.

– Udało się zawrzeć kilka istotnych porozumień, np. dotyczących klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, minimalnej stawki godzinowej dla zatrudnionych na umowę-zlecenie czy umowę o dzieło. Zlikwidowaliśmy syndrom pierwszej dniówki, a więc wprowadzenie zasady: najpierw umowa, potem praca. Tych porozumień jest oczywiście znacznie więcej. To był bardzo ciężki, ale kluczowy rok, ponieważ tworzono instytucję „od zera” w miejsce zlikwidowanej trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych – wskazuje Marek Lewandowski.

W Radzie Dialogu Społecznego zasiadają przedstawiciele rządu, pracodawców, związków zawodowych, prezydenta, Narodowego Banku Polskiego i Głównego Urzędu Statystycznego.

Dziś prezydent ma powołać w skład tego gremium minister Elżbietę Witek. Podczas posiedzenia Rady wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawi kierunki zmian w szkolnictwie wyższym.

RIRM

drukuj