fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent A. Duda: Ceremonia otwarcia ZIO w Pjongczangu okazją do kuluarowych spotkań przywódców

Ceremonia otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich to okazja do kuluarowych spotkań przywódców – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. Szef polskiego państwa przebywa z wizytą w Korei Płd. Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał w Pjongczangu m.in. z prezydentem Niemiec.

Wczoraj szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski nie wykluczył, że dojdzie do nieformalnej rozmowy polskiego prezydenta z wiceprezydentem USA Mikem Pencem. Bilateralnych spotkań ma być znacznie więcej.

Dziś o 12.00 czasu polskiego para prezydencka weźmie udział w ceremonii otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. To wielkie święto przyjaźni i pokoju – zaznaczył prezydent RP Andrzej Duda.

– Tej takiej bardzo dobrej dla świata sportowej rywalizacji, więc tego, co jest ważne dla budowania pokoju na świecie – to jedna strona medalu. Druga jest taka, że przybyło ponad 20 głów państw i to jest także okazja do spotkania towarzysko-politycznego, dla mnie bardzo ważnego, bo w kuluarach, kiedy będziemy wszyscy razem na tej ceremonii, można odbyć wiele interesujących rozmów, które później przekładają się na konkretne decyzje polityczne. To jest trochę tak, jak w Davos, gdzie również spotykaliśmy się kuluarowo i rozmawialiśmy. Podobnie będzie tutaj. Dzisiaj wszyscy będziemy w jednym miejscu razem z prezydentem Korei Południowej, razem z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, razem z prezydentem Niemiec, więc tych osób, których głos ma na świecie znaczenie, będzie sporo – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Na jutro zaplanowano też spotkanie prezydenta i pierwszej damy z polskimi sportowcami w Wiosce Olimpijskiej w Pjongczangu.

W 23. w historii zimowych igrzyskach olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczang reprezentowanych będzie 15 dyscyplin. Rozdane zostaną 102 komplety medali.

Pod biało-czerwoną flagą wystąpi 62-osobowa reprezentacja Polski. Rywalizacja potrwa do 25 lutego.

RIRM

drukuj