fot. PAP/Abaca

Premier Kanady: Z prezydentem Polski rozmawialiśmy o wsparciu Ukrainy

Możliwości wsparcia Ukrainy były jednym z tematów telefonicznej rozmowy premiera Kanady, Justina Trudeau, z prezydentem RP, Andrzejem Dudą –  podał w komunikat biura prasowego premiera Kanady.

„Premier i Prezydent rozmawiali o podzielanych wspólnie obawach dotyczących narastającej obecności rosyjskich sił wojskowych na Ukrainie i w pobliżu jej granicy oraz o trwających również rosyjskich działaniach agresywnych i destabilizacyjnych” – napisano w komunikacie.

Biuro prasowe kanadyjskiego premiera podało także, iż politycy rozmawiali o możliwościach wsparcia Ukrainy, odnieśli się również do „odwagi i determinacji mieszkańców Ukrainy, szczególnie wobec trwającego gromadzenia rosyjskich wojsk wzdłuż granicy Ukrainy”. Premier Kanady podkreślił „znakomitą współpracę” między Kanadą a Polską, a prezydent Polski podziękował za przyjaźń Kanady. Poruszono też kwestię możliwych wspólnych działań w przyszłości.

W komunikacie zaznaczono, że premier Kanady potwierdził „stałe wsparcie Kanady dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy oraz podkreślił, że każde dalsze wkroczenie Rosji na teren Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje, wliczając w to skoordynowane sankcje”. Odnosząc się do ostatnich rozmów z prezydentem USA oraz przywódcami krajów europejskich, premier Kanady i prezydent Polski „podkreślili wagę koordynacji i jedności między sojusznikami”.

Wcześniej w niedzielę Andrzej Duda we wpisie na Twitterze uznał rozmowę z kanadyjskim premierem za bardzo cenną.

„Polska i Kanada kontynuują swoje wysiłki na rzecz integralności terytorialnej i dobrobytu Ukrainy oraz wolności i demokracji na Białorusi”  – podkreślił prezydent we wpisie.

https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1492961264963837959

Dodał, że Polska i Kanada mają takie samo zdanie na temat pochodzenia zagrożeń dla stabilności regionu.

Na Ukrainie Kanada prowadziła wojskową misję szkoleniową w ramach operacji UNIFIER i pod koniec stycznia br. została ona przedłużona do końca marca 2025 roku. Jednak w weekend siły te zostały wycofane z Ukrainy i, jak podał w niedzielę publiczny nadawca CBC, ok. 260 kanadyjskich żołnierzy jest obecnie w Polsce. Nie wiadomo, czy jest to ich nowe miejsce stacjonowania. Wcześniej Kanada przekazała Ukrainie wojskowe wyposażenie, w tym systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl