fot. PAP/EPA

A. Szamchani: Rozmowy o ożywieniu umowy nuklearnej stały się trudniejsze

Postęp w rozmowach na temat ratowania porozumienia nuklearnego z 2015 roku staje się „trudniejszy”, ponieważ mocarstwa zachodnie tylko „udawały”, że wychodzą z inicjatywami – oświadczył w niedzielę sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, Ali Szamchani.

Pośrednie rozmowy w Wiedniu między Iranem a Stanami Zjednoczonymi o ożywieniu umowy nuklearnej zostały wznowione w zeszłym tygodniu po 10-dniowej przerwie. Delegaci informowali, że w negocjacjach poczyniono ograniczone postępy od czasu ich wznowienia w listopadzie po pięciomiesięcznej przerwie, spowodowanej wyborem twardogłowego prezydenta Iranu, Ebrahima Raisiego.

„Praca irańskich negocjatorów na rzecz postępu staje się coraz trudniejsza z każdym momentem…strony zachodnie <<udają>> wymyślanie inicjatyw, aby uniknąć ich zobowiązań” – podkreślił Ali Szamchani.

Tymczasem kilka godzin wcześniej Michaił Uljanow, wysłannik Rosji na rozmowy w Wiedniu, poinformował w mediach społecznościowych, że „poczyniono znaczne postępy w trakcie negocjacji”.

Rozmowy w Wiedniu zostały wznowione 8 lutego, a cztery dni wcześniej Waszyngton zniósł sankcje zabraniające międzynarodowej współpracy nuklearnej z Iranem, co ma pozwolić na prowadzenie projektów związanych z nieproliferacją, skutecznie utrudniających wykorzystanie irańskich obiektów jądrowych do celów militarnych.

Zwolnienia z sankcji pozwolą m.in. firmom i krajom kontynuować prace nad cywilnymi projektami jądrowymi w irańskiej elektrowni jądrowej Buszer, reaktorze ciężkiej wody w Arak i w teherańskim reaktorze badawczym.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., a w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

W 2018 roku ówczesny prezydent USA, Donald Trump, wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Teheran również przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń. Nowy prezydent USA, Joe Biden, zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl