Niemcy ostrzegają Iran przed grą na czas

Szef niemieckiej dyplomacji ostrzegł Iran przed grą na zwłokę w negocjacjach w sprawie programu atomowego. „Na stole jest wiele propozycji, ale jest już czas, by zakończyć ten konflikt” – powiedział w czwartek Frank-Walter Steinmeier po spotkaniu w Nowym Jorku z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim.

Steinmeier spotkał się z Rowhanim w hotelu, gdzie zamieszkała irańska delegacja na 69. sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, w pobliżu siedziby ONZ.

Szef niemieckiej dyplomacji podkreślił, że dotychczasowe negocjacje z Iranem przyniosły pewne sukcesy, ale nie przyniosły przełomu. „Przed nami ostatni etap, prawdopodobnie najtrudniejszy, pełen przeszkód” – powiedział Steinmeier.

Zachód i Izrael podejrzewają, że Teheran – pod płaszczykiem rozwoju energii nuklearnej w celach cywilnych – pragnie wejść w posiadanie broni jądrowej. Teheran dementuje te sugestie.

Prezydent Iranu powiedział w czwartek w ONZ, że zawarcie porozumienia w sprawie programu nuklearnego jest możliwe przed wyznaczonym na listopad ostatecznym terminem, jeśli Zachód będzie tego chciał i wykaże elastyczność.

„Mamy nadzieję, że obecne negocjacje doprowadzą do końcowego porozumienia w tym krótkim czasie, jaki pozostał” – stwierdził. Ale jednocześnie przestrzegł przed, jak to nazwał, „nadmiernymi żądaniami” Zachodu i powtórzył, że Teheran ma prawo wzbogacać uran.

Prowadzone przez sześć mocarstw – USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy – negocjacje z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu atomowego w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji gospodarczych przeciągają się.

Wyznaczony pierwotnie na 20 lipca ostateczny termin zawarcia porozumienia w tej sprawie został przesunięty na 24 listopada.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl